Edebiyat HABERLER

Vadinin Hükümdarı: Bir Amerikan Tanrıları Öyküsü Raflarda!

Bir Amerikan Tanrıları öyküsü olan Vadinin Hükümdarı ayrı bir kitap olarak tekrardan yayınlandı ve raflardaki yerini aldı.

Amerikan Tanrıları’nın bitmesinden iki sene sonrasında geçen eser,  ilk olarak gene İthaki Yayınları’ndan çıkan Kırılgan Şeyler derlemesinde bulunuyordu. Gölge, Amerika’yı terketmiştir ama dertleri bitmemiştir. İskoçya’dan bir toplantı için aldığı davet almasıyla birlikte binlerce yıldır süren başka bir savaşın daha ortasına düşüyor. Beawulf efsanesinin izlerini taşıyan Vadinin Hükümdarı, Amerikan Tanrıları’nın şizofrenik atmosferini devam ettiriyor.

Ayrıca 2007 Locus ödüllerinde ‘En iyi Kısa Hikaye’ ödülüne aday gösterildi ama gene kendi hikayesi olan Kırılgan Şeyler ödülü kazanmıştı.


Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Neil Gaiman
Çevirmen            : Zeynep Heyzen Ateş
Türü                     : Fantastik Kurgu
Orijinal Adı        : Monarch of the Glen
Yayınevi              : İthaki Yayınları
ISBN                     : 9786053756774
Çıkış Tarihi         : Nisan – 2017
Sayfa Sayısı        : 80
Fiyatı                   : 9 TL

SATIN AL

Neil Gaiman’ın Locus adayı uzun öyküsü Vadinin Hükümdarı, Amerikan Tanrıları’nın iki sene sonrasını anlatıp kült romanın geleneğini devam ettiriyor. Daha önce Kırılgan Şeyler adlı öykü derlemesinde de yayımlanan eser, Amerikan Tanrıları için bir son ve Gölge için yeni bir başlangıç niteliğinde. Amerikan Tanrıları’ndaki olaylar çözüme kavuşalı ve Gölge, Amerika’yı terk edeli neredeyse iki yıl olmuştur. Artık alıştığı üzere, uykuları huzursuz edici kâbuslarla bölünür ve geceler giderek daha tehlikeli olmaya başlar. Yaşadıklarının etkisini atlatamamış olmasından dolayı eve dönüp dönmemeyi pek de umursamaz. Gökyüzünün soluk beyaz ve ulaşılmaz olduğu İskoçya’nın tepelerinde görkemli ve şatafatlı bir toplaşma olmak üzeredir ve vadinin tam ortasındaki gizemli bir evdeki buluşmaya Gölge de yine gizemli bir adam tarafından davet edilir. Canavarlarla insanlar arasında binlerce yıldır süren bir çatışmanın tam ortasında artık o vardır…
(Tanıtım Bülteninden)