Edebiyat HABERLER

Tolkien’in “Tom Bombadil’in Maceraları” Kitabı Raflarda!

Yüzüklerin Efendisi’ndeki en gizemli karakterlerinden olan Tom Bombadil’in maceralarını anlatan “Tom Bombadil’in Maceraları” raflardaki yerini aldı.

Elflerin “En yaşlı ve babasız” anlamına gelen “Iarwain Ben-adar” , Hobbitlerin “Tom Bombadil”, İnsanların “Orald” ve Cücelerin “Forn” adını verdikleri kadim bir Maia ruhudur.

Tom Bombadil, ilk kez Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ilk kitabı Yüzük Kardeşliği’nde ortaya çıktı. Frodo ve arkadaşları Kara Süvariler onları kovalarken Bree’ye bilindik yoldan gitmezler, garip ve tekinsiz bir başka yola saparlar, işte burada tam dinlendikleri sırada yaşlı bir ağaç Merry’i içine çeker ve onu yemeğe kalkar. Tam bu sırada yaşlı, kırmızı yüzlü, parlak mavi gözlü ve çalı gibi kahverengi sakallı bir adam çıka gelir ve onları kurtarır. Bu adam kendini Tom Bombadil olarak tanıtır. Şen şakrak, devamlı yüzü gülen ve her sözünün içinde şiir sözleri gibi kafiyeler olan bir adamdır. Kendisini yaşayan en yaşlı canlı olarak tanıtır. Orta Dünya’ya düşen ilk yağmur damlasını ve ilk elflerin gelişini gördüğünden bahseder. Sözleri büyü gibi etkilidir. Orta Dünya’daki hiçbir kötülükten etkilenmez hatta bir ara Tek Yüzük’ü Frodo’dan alır parmağına takar ve sıradan bir metal parçası gibi parmağında çevirerek Frodo’ya geri verir. Sauron’un ve yüzüğün onun üzerinde gücü yoktur.

İşte böylesine gizemli bir karakterdir Tom Bombadil. Kim, ne olduğu ve gücü bilinmemektedir. Ölümsüzdür ve bir Maia olduğu sanılmaktadır. İşte tüm bunlar ve daha fazlasını bu kitapta bulabilirsiniz. Tolkien hayranlarının mutlaka koleksiyonlarına eklemesi gereken bir kitap olduğunu düşünüyoruz.

Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : J.R.R. Tolkien
Türü                    : Fantastik Kurgu
Çeviri                  : Niran Elçi
Orijinal Adı        
: The Adventures of Tom Bombadil
Yayınevi              
: İthaki Yayınları
ISBN                     
: 9786053757320
Çıkış Tarihi         
: Kasım – 2017
Sayfa Sayısı        
: 304
Fiyatı                   
: 25 TL – Ciltli

SATIN AL

“Elinizdeki kitap, bu ilgi çekici karakterlerin hikâyelerinin devamını bekleyen Hobbit hayranlarının kaçırmak istemeyeceği bir kitaptır.”Elli yıl önce ilk kez basıldığında kitabın üzerine bu sözler yazılmıştı.

Yüzüklerin Efendisi’ndeki en ilginç karakterlerden biri olan eğlence dolu ve esrarengiz Tom Bombadil, Hobbitlerin yazdığına inanılan, Bilbo ile Frodo Baggins ve arkadaşlarının hikâyeleriyle beraber Kırmızı Kitap’a kaydedilen şiirlerde de yer almaktadır. Tom Bombadil’in Maceraları, bu şiirlerin yanı sıra Üçüncü Çağ’ın sonunda Shire’ın efsanelerini konu alan diğer şiirleri de bir araya getiriyor.

“Profesör Tolkien, Hobbit’in içerisine yerleştirdiği şiirlerde şarkılara, tekerlemelere ve baladlara yeteneği olduğunu bize göstermişti. Tom Bombadil’in Maceraları’nda bu yeteneğin deha seviyesinde olduğu anlaşılıyor.”

Listener

Bu özel edisyon Tolkien’in bazı şiirlerinin ilk kez yayımlanacak öncel versiyonları, Tom Bombadil’in nesir şeklinde yazılmaya başlanan hikâyesinin bir parçası ve Tolkien araştırmacıları Christina Scull ve Wayne G. Hammond’ın ayrıntılı notlarıyla genişletilmiştir.