Edebiyat HABERLER

TAŞ KAVŞAK… Monokl’dan Yeni Bir Klasik Kurgu

Amerikalı yazar Jim Dodge’un ünlü fantastik romanı Stone Junction, Türkçeye çevrilerek Taş Kavşak adıyla raflardaki yerini aldı.

Monokl Edebiyat kelimenin tam anlamıyla bomba gibi kitaplar yayınlamaya devam ediyor. Sonsuzluğun Sonu (Isaac Asimov), Wool serisi (Hugh Howey), Geliş (Ted Chiang) gibi harika kitapların ardından bir fantastik kurgu klasiği olan Taş Kavşak, Ayşe Ünal’ın çevirisi ile raflardaki yerini aldı.

Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi ve Gedik Savaşları Efsanesi serilerini okumuş olanlara Taş Kavşak yabancı gelmeyecektir. Genç bir karakterin büyümesini izliyoruz. Yeteneği ve taşıması gereken ağır sorumlulukların altında ezilmemeye çalışan, farkında olmadan dünyayı şekillendirebilecek güce sahip bir gencin hikayesini okuyoruz. Bu tür karakter gelişimini ön plana çıkaran fantastik kurguların okuması her zaman için çok zevkli olmuştur.

1990 yılında yazılmış olan Taş Kavşak büyü okulu teması itibariyle Harry Potter’ın öncülü olmuştur. J.K Rowling’in Taş Kavşak’tan esinlenip esinlenmediğini bilmiyoruz ama bu temayı ilk kullanan fantastik kurgulardan birisidir. Bu yönden pek çok fantastik kurgudan kendisini sıyırmayı bilmiştir. Kesinlikle okuması gereken bir fantastik kurgu olduğunu söyleyebiliriz.


Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Jim Dodge
Çevirmen            : Ayşe Ünal
Türü                     : Fantastik Kurgu
Orijinal Adı        : Stone Junction
Yayınevi              : MonoKL Edebiyat
ISBN                     : 9786055159542
Çıkış Tarihi         : Mart – 2017
Sayfa Sayısı        : 436
Fiyatı                   : 25 TL

SATIN AL

“Harry Potter’dan önce Taş Kavşak vardı”

Amerikan’ın az ama öz yapıt veren edebiyat hazinesi jım dodge’dan unutulmayacak bir macera kitabı. Yüzüklerin efendisi ve harry potter serilerini sevenler bu fantastik kitaba bayılacaklar.

Taş Kavşak; Büyücüler ve Kanun Kaçakları Birliği AMO tarafından kol kanat gerilmiş Daniel Pearse isimli zeki ve amansız bir hayal gücüne sahip öksüz bir çocuğun romanı. Birlik, büyücülerin anadan doğma değil sonradan olma olduğunu iyi bildiğinden Daniel’i bilge hocaların eline teslim ederek onu meditasyon, kasa hırsızlığı, poker ve duvardan geçmek gibi alışılmadık becerileri içeren sıradışı bir çıraklık sürecine tabi tutar. Eğitimini başarıyla tamamlayan Daniel, Birlik’in talebiyle, ABD Hükümeti tarafından New Mexico’daki bir kasada tutulan ve Felsefe Taşı ya da Kutsal Kâse olduğu rivayet edilen gizemli, 2,5 kiloluk elmas bir kürenin peşine düşer.

Daniel’in bu büyülü taşı elde etme ve annesini kimin öldürdüğünü bulma arayışı, Büyü ya da Zindanlar ve Ejderhalar oyunundaki rollere bürünülen cehennemden dünyalardaki özgür ruhlu bir macera. Ve farkına varamıyor olsak da hepimizin içinde var olan güçlere bir güzelleme.

“Taş Kavşak’ı okumak, gerçekten önem taşıyan şeyler şerefine düzenlen miş bitmeyen bir kutlamaya katılmak gibi.”
-Thomas Pynchon-

“Daniel Pearse’ın çocukluktan yetişkinliğe geçiş hikayesi biraz Thomas Pynchon’ı, biraz Tolkien’i biraz da Richard Brautigan’ı andırıyor ve Huckleberry Finn’in mirasını yaşatıyor. Taş Kavşak şamatacı, şaşırtıcı ve aynı zamanda masalsı bir macera. Öylesine tatlı, öylesine Amerika’ya özgü bir iyimserliği var ki adeta uzaklarda bir yerlerde, alışveriş merkezlerinin ardında Oz’u bizi beklerken buluyoruz.”
-New York Times-

“İmgelem gücüyle dolu karakterlerin geçit yaptığı muhteşem bir anlatı.”
-Herald-

“Kesinlikle acayip ve kesinlikle sapına kadar Amerikalı bir dünyada, tuhaf bir adamın hakikate ve bilgiye ulaşmak için çıktığı çılgın bir modern Odysseus hikayesi”
-Sunday Tribune-

“Bu roman uçsuz bucaksız bir çeşitlilik gösterdiği kadar çarpıcı da. Yazar büyük bir beceriyle AMO’yu gerçek Amerika’ya ilmek ilmek işleyerek romanı bu ülkeye dair nefes kesici bir anlatıya dönüştürmüş. Geniş karakter yelpazesinin her bir üyesinde görülen derin hümanizma ise romana çok özel bir görkem kazandırıyor.”
-Observer-

“Kitaba başladığım ilk yarım saat içinde kendimi hikayeye tamamen kaptırmıştım. Roman sürükleyiciliğini hiç yitirmeden beni son satıra kadar merakta bıraktı.”
-The Times-

“Temposu hiç düşmeyen, insanı ağlatan, güldüren, meraka sürükleyen bir anlatı. Olayların çoğunun imkansızlığı aşikâr da olsa hikaye sonuna kadar inandırıcılığını koruyor.”
-Highland News Group-