Edebiyat

Siberpunk Bilimkurgu Romanı “Değiştilmiş Karbon” İlk Kez Türkçe!

Richard K. Morgan’ın siberpunk türündeki ünlü romanı Değiştirilmiş Karbon raflarda olmaya hazırlanıyor.

Neuromancer, Deus X, Blade Runner gibi siberpunk türünün en bilinen örnekleriyle bir tutulan Değiştirilmiş Karbon, ilk kez Türkçeye çevrilen kitabı ve Netflix’in yayımlayacağı dizisi ile önümüzdeki günlerde ortalığı kasıp kavurmaya hazırlanıyor.

Şu ana kadarki en büyük bütçeli dizilerden birisi olan Game of Thrones’u aşan bütçesi ile 2018’in en iddialı yapımı olacak gibi görünüyor. Diziye olan bu ilgi ile birlikte kitap Türkçeye de çevriliyor. İthaki Yayınları etiketiyle yayınlanacak olan kitap 19 Ocak’ta raflarda olacak.

Ölümün ‘bip’ sesine indirgendiği 25.yy’da distopik bir dünyaya  gidiyoruz. Beden artık sıradan bir elbise, bir kabuk işlevi görmektedir. Zihin sayısal bir veri olarak yeni bedenlere aktarılabilmektedir. Varoluş satın alınabilen bir şeye indirgenmiştir. Takeshi Kovacs adındaki eski bir asker ve BM elçisi de bu yeni bedenlerden birisinde, evinden çok uzakta, eski adıyla San Francisco, yeni adıyla Bay City’de uyanır. Uyanır uyanmasına ama kendisini çok büyük bir entrikanın içinde bulur.

Kitabın bir bölümünü okumak isterseniz ön okumasına BURADAN ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar

Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Richard K. Morgan
Türü                    : Siberpunk – Bilimkurgu
Çeviri                  : Aslıhan Kuzucan
Orijinal Adı        
: Altered Carbon
Yayınevi              
: İthaki Yayınları
ISBN                     
: 9786053757597
Çıkış Tarihi         
: Ocak – 2018
Sayfa Sayısı        
: 496
Fiyatı                   
: 32 TL

SATIN AL

21. yüzyıl bilimkurgu edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Değiştirilmiş Karbon’dan uyarlanan ve Netflix’in yayımlayacağı distopik dizi Altered Carbon, 2018’in en çok seyredilecek projelerinden biri olmaya aday!

Philip K. Dick en iyi roman ödülü

25. yüzyıl. İnsanlık BM’nin gözetimi altında tüm galakside hüküm sürmekte. Irk, inanç ve sınıf farklılıklarının hâlâ devam ettiği bu dönemde teknolojideki yükseliş hayatı âdeta baştan tanımladı. Bir insanın bilinci depolanarak yeni bir bedene (ya da “kılıf”a) kolayca indirilebilir hale geldi ve ölüm olgusu, ekrandaki bir bip sesine indirgendi.

Eski bir asker ve BM elçisi olan Takeshi Kovacs daha önce de öldürülmesine rağmen son ölümü bilhassa acı vericiydi. Evinden 180 ışık yılı uzakta, eski adıyla San Francisco, yeni adıyla Bay City’de yeni bir bedende uyanan Kovacs kendini, “varoluş”u alınıp satılır şeyler olarak gören bir topluma göre bile karanlık ve büyük ölçekli bir komplonun tam merkezinde buldu. Dünyanın en güçlü insanlarından biri olan Laurens Bancroft bir ölümün sırrını açığa çıkarmak için Kovacs’ı tutmuştu: Kendi ölümünün.

Blade Runner ve Neuromancer gibi eserlerin izinden giden siberpunk türündeki Değiştirilmiş Karbon, son zamanların en dikkat çeken bilimkurgu-distopya romanlarından biri.

“Değiştirilmiş Karbon’un evreni özgün ve çarpıcı. Muazzam karakterler ve eşsiz bir gizem barındırıyor.”

-Patrick Rothfuss

“Şahane bir iş. Mükemmel bir bilimkurgu. Değiştirilmiş Karbon, çok iyi bir giriş yapıyor ve hızını gittikçe arttırıyor. Eşit derecede merak uyandırıcı ve özgün bir eser; son sayfaya kadar elinizden düşüremiyorsunuz.”

-Peter F. Hamilton

“Zeka dolu bir kara noir, eşsiz bir kurgu ve hikâyesini dört gözle öğrenmek isteyeceğiniz bir karakter.”

-Ken McLeod

“Bu hızlı okunan, etkileyici roman William Gibson’ın Neuromancer’ı ve Norman Spinrad’ın Deus X’inin merak uyandırıcı bir karışımı.”

-Publishers Weekly

 

Editor

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız