Edebiyat HABERLER

PAZARTESİ CUMARTESİDEN BAŞLAR… Yeni Bir Strugatski Romanı Raflarda!

İthaki Bilimkurgu Klasikleri’nde 12.kitap Strugatski kardeşlerin bir diğer popüler romanı PAZARTESİ CUMARTESİDEN BAŞLAR olarak belirlendi ve 19 Ağustos’ta raflardaki yerini almaya hazırlanıyor.

Usta kardeşlerin ‘Bilimkurgu Klasikleri’ kapsamında ilk kez Türkçeye çevrilen bir diğer romanı ‘Kıyameye Bir Milyar Yıl’ dan farklı olarak, ‘Pazartesi Cumartesiden Başlar’ da, büyünün ve bilimin sıradan olduğu YOKHİÇ Enstitüsü adında bir akademiye gidiyoruz ve isterlerse fantastik edebiyatta yazabileceklerini gösteren Strugatski kardeşlerin bir diğer muazzam kitabıyla karşı karşıya kalıyoruz.

Kitap, Türkçeye ilk kez ve direk Rusça aslından çevrildi. Çeviri Hazal Yalın’a ait, hatırlarsınız kendisi ‘Kıyameye Bir Milyar Yıl‘ı da çevirmişti ve neredeyse sıfır metin kaybıyla, bizlere tertemiz bir metin sunmuştu. Bu kitabın da öyle olmasını umuyoruz.

Bilimkurgu Klasikleri gibi muazzam bir serinin 12.kitabını görme şansına eriştik. Bu serinin her yeni kitabında biz çok heyecanlanıyoruz. Acaba 13.kitap ne olacak!

Pazartesi cumartesiden başlar

Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Arkadi Strugatski, Boris Strugatski
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Türü                     : Bilimkurgu
Orjinal Adı          : Понедельник начинается в субботу
Çeviri                   : Hazal Yalın
ISBN                     : 9786053754787
Çıkış Tarihi         : Ağustos – 2016
Sayfa Sayısı        : 288
Fiyatı                   : 21 TL

SATIN AL

“Strugatski Kardeşler, varsayılan önermelerden mantıklı çıkarımlar yaparak fantastik geleneğin realistleri olduklarını gösteriyorlar.”
-Stanis?aw Lem-

“Strugatski Kardeşler beni en az Orwell, Huxley ve Dick kadar etkiledi.”
-Jonathan Lethem-

“İnsan, İstediğini Elde Edebiliyor Ve Elde Edebildiğini İstiyorsa, O Zaman Mutludur.”

Arkadi ve Boris Strugatski, entelektüel açıdan kışkırtıcı, inanılmaz eğlenceli, cesur ve eleştirel kitaplarıyla “Sovyetler döneminin en büyük bilimkurgu yazarları” sıfatını hak eden yegâne ikili. Pazartesi Cumartesiden Başlar ise büyünün ve bilimin muazzam karışımıyla, Strugatski Kardeşler’in külliyatı içerisinde bile benzeri bulunmayan bir eser.

Her şey bilgisayar mühendisi Saşa Privalov’un iki otostopçuyu arabasına almasıyla başlar. Bu iki otostopçu imkânsızın sıradanlaştığı, sonsuzluğun sadece bir pazartesi gününden ibaret olduğu, mitolojik karakterlerin koridorlarında cirit attığı YOKHİÇ Enstitüsü’nde çalışmaktadır. Privalov da büyü araştırmalarının ciddi bir iş olduğu bu tuhaf dünyanın ister istemez içine çekilir.

Strugatskiler’in bilim üzerine kurguladıkları büyü akademisi, J. K. Rowling’in Hogwarts’ına, Patrick Rothfuss’un Üniversitesi’ne yıllara öncesinden gelen bir esin. Strugatskiler’in isterlerse Kafka olabileceklerini ama büyük bir mutlulukla kendi yollarını çizdiğini gösteren bu kitap, yazılmış en benzersiz satirlerden de biri.

Bilim, büyü ve sosyalizmin bir araya geldiği bir dünyada, kaos ne kadar uzakta olabilir ki? Pazartesi Cumartesiden Başlar, büyünün çarpım tablosu.

Editor

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız