EDEBİYAT

Nebula Ödülleri 2019 Adayları Açıklandı

Bilimkurgu ve Fantastik kurgunun en prestijli ödüllerinden birisi kabul edilen Nebula Ödülleri'nin 2019 yılı adayları belli oldu.

Amerikan Bilimkurgu ve Fantastik Yazarlar Birliği‘nin 1965 yılından beri her yıl düzenlediği Nebula Ödülleri’nin 2019 adayları arasında bu sene birçok yeni ismi görüyoruz. En iyi roman ödülü dalında özellikle iki isim dikkat çekiyor. Tamsyn Muir, Gideon the Ninth kitabıyla ve Alix E. Harrow , The Ten Thousand Doors of January kitabıyla adını çokça duyduğumuz isimler oldular.

Andre Norton özel ödülünde iki kişi, Yoon Ha Lee  (Dragon Pearl )ve Rick Riordan destekli yazar Carlos Hernandez (Sal and Gabi Break the Universe) bizim favori listemizde, Ray Bradbury özel ödülünde ise pek çok yıldız isim ve film yer alıyor.

Bu sene 55.si verilecek olan ödüllerin, kazanan adaylar ise 28 Mayıs 2020’de duyurulacak ve 30 Mayıs’ta düzenlenen tören ile sahiplerini bulacak.

Haydi gelin şimdi adaylara bir göz atalım.


En İyi Roman

  • Marque of Caine, Charles E. Gannon (Baen)
  • The Ten Thousand Doors of January, Alix E. Harrow (Redhook; Orbit UK)
  • A Memory Called Empire, Arkady Martine (Tor)
  • Gods of Jade and Shadow, Silvia Moreno-Garcia (Del Rey; Jo Fletcher)
  • Gideon the Ninth, Tamsyn Muir (Tor.com Publishing)
  • A Song for a New Day, Sarah Pinsker (Berkley)

En İyi Kısa Roman

  • “Anxiety Is the Dizziness of Freedom”, Ted Chiang (Exhalation)
  • The Haunting of Tram Car 015, P. Djèlí Clark (Tor.com Publishing)
  • This Is How You Lose the Time War, Amal El-Mohtar & Max Gladstone (Saga)
  • Her Silhouette, Drawn in Water, Vylar Kaftan (Tor.com Publishing)
  • The Deep, Rivers Solomon, with Daveed Diggs, William Hutson & Jonathan Snipes (Saga)
  • Catfish Lullaby, A.C. Wise (Broken Eye)

En İyi Mini Roman

  • “A Strange Uncertain Light”, G.V. Anderson (F&SF 7-8/19)
  • “For He Can Creep”, Siobhan Carroll (Tor.com 7/10/19)
  • “His Footsteps, Through Darkness and Light”, Mimi Mondal (Tor.com 1/23/19)
  • “The Blur in the Corner of Your Eye”, Sarah Pinsker (Uncanny 7-8/19)
  • Carpe Glitter, Cat Rambo (Meerkat)
  • “The Archronology of Love”, Caroline M. Yoachim (Lightspeed 4/19)

En İyi Kısa Öykü

  • “Give the Family My Love”, A.T. Greenblatt (Clarkesworld 2/19)
  • “The Dead, In Their Uncontrollable Power”, Karen Osborne (Uncanny 3-4/19)
  • “And Now His Lordship Is Laughing”, Shiv Ramdas (Strange Horizons 9/9/19)
  • “Ten Excerpts from an Annotated Bibliography on the Cannibal Women of Ratnabar Island”, Nibedita Sen (Nightmare 5/19)
  • “A Catalog of Storms”, Fran Wilde (Uncanny 1-2/19)
  • “How the Trick Is Done”, A.C. Wise (Uncanny 7-8/19)

Oyun Senaryosu Yazarlığı

  • Outer Wilds, Kelsey Beachum (Mobius Digital)
  • The Outer Worlds, Leonard Boyarsky, Megan Starks, Kate Dollarhyde, Chris L’Etoile (Obsidian Entertainment)
  • The Magician’s Workshop, Kate Heartfield (Choice of Games)
  • Disco Elysium, Robert Kurvitz (ZA/UM)
  • Fate Accessibility Toolkit, Elsa Sjunneson-Henry (Evil Hat Productions)

Andre Norton En İyi Genç Yetişkin Bilimkurgu / Fantastik Kurgu ÖZEL ÖDÜLÜ

  • Sal and Gabi Break the Universe, Carlos Hernandez (Disney Hyperion)
  • Catfishing on CatNet, Naomi Kritzer (Tor Teen)
  • Dragon Pearl, Yoon Ha Lee (Disney Hyperion)
  • Peasprout Chen: Battle of Champions, Henry Lien (Holt)
  • Cog, Greg van Eekhout (Harper)
  • Riverland, Fran Wilde (Amulet)

Ray Bradbury Dramatik Görsel Sunum ÖZEL ÖDÜLÜ

  • Avengers: Endgame, Christopher Markus & Stephen McFeely (Marvel Studios)
  • Captain Marvel, Anna Boden & Ryan Fleck & Geneva Robertson-Dworet (Marvel Studios)
  • Good Omens: “Hard Times”, Neil Gaiman (Amazon Studios/BBC Studios)
  • The Mandalorian: “The Child”, Jon Favreau (Disney+)
  • Russian Doll: “The Way Out”, Allison Silverman and Leslye Headland (Netflix)
  • Watchmen: “A God Walks into Abar”, Jeff Jensen & Damon Lindelof (HBO)

POPÜLER

İNCELEMELER

POPÜLER

İNCELEMELER