Edebiyat HABERLER

Korku Edebiyatı Klasiği “Sarı Kral Öyküleri” Çıktı!

Korkuyla titremeye hazır olun!

Korku edebiyatının babalarından Robert W. Chambers‘ın 1895 yılında yazdığı “Sarı Kral” öyküsü türün kendisinden sonra gelen birçok yazar için ilham kaynağı olmuştur. Uğursuz ve bilinmeyen bir şeyin dünyada nasıl sinsice gezip, yaşamları nasıl değiştirdiğinden, gerçeğin çarpıtılıp başka boyutların varlığına indirgendiğinden bahseden ve aralarında yüzlerce yıl bulunan Lovecraft, Chambers, Poe ve Bierce aynı düşünce yolunda buluşmasını anlatıyor.

Sarı Kral Öyküleri, zamanın Poe’ya, mekânın Lovecraft’a, kahramanların Chambers’a, tanrıların Bierce’e göre ayarlandığı bir edebiyatın, korku edebiyatının arkeolojisine davet ediyor bizi…

Tüm dünyada True Detective dizisi sayesinde yeniden gündeme gelen ve edebiyatın tavan arasından çıkarılıp “klasikler” arasına yerleştirilen Sarı Kral derlemesindeki öykülerine, türün diğer ustalarının Sarı Kral mitosu çerçevesindeki metinleri eşlik ediyor. Dört büyük korku ustadan, aynı kafada dört öykü okumanın tadını yaşamanızı istiyoruz.

Böyle bir derlemeyi hazırlayan ve çeviren F. Cihan Akkartal ve yayınlayan İthaki Yayınları‘na çok teşekkürler!

sarı kral öyküleri


Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar               : H.P. Lovecraft, Robert W Chambers, Edgar Allan Poe, Ambrose Bierce
Çeviri               : F. Cihan Akkartal
Yayınevi          : İthaki Yayınları
Türü                 : Korku
Sayfa Sayısı    : 256
Çıkış Tarihi    : Şubat, 2016
Fiyat                 : 17,00 TL
ISBN No          : 9786053755296

SATIN AL

“Sarı Kral Öyküleri’nde, aralarında koca bir Victoria dönemi bulunan Poe’dan Lovecraft’a giden sayısız yoldan birini seçtik. Ölümün kaçınılmazlığından, zamanın tiranlığından, insanı umursamayan tanrıların gazabından, dünyada sinsice kol gezen akıl almaz bir tehditten ve üzerine mutabık kalınmış gerçeklikle, bu gerçekliğin makul kurallarıyla ilgisi bulunmayan boyutlardan geçen bir yol…”

F. Cihan Akkartal’ın derleyip Türkçeye çevirdiği Sarı Kral Öyküleri, E.A. Poe’dan Ambrose Bierce’a, Robert W. Chambers’tan H.P. Lovecraft’a uzanan bir mitosun geçit törenine sahne oluyor. Chambers’ın, tüm dünyada True Detective dizisi sayesinde yeniden gündeme gelen ve edebiyatın tavan arasından çıkarılıp “klasikler” arasına yerleştirilen Sarı Kral derlemesindeki öykülerine, türün diğer ustalarının Sarı Kral mitosu çerçevesindeki metinleri eşlik ediyor.

Sarı Kral Öyküleri, zamanın Poe’ya, mekânın Lovecraft’a, kahramanların Chambers’a, tanrıların Bierce’e göre ayarlandığı bir edebiyatın, korku edebiyatının arkeolojisine davet ediyor bizi…