Edebiyat HABERLER

J.R.R Tolkien’in “Kullervo’nun Hikayesi” Kitabı Yakında Raflarda!

Tolkien göçeli neredeyse yarım yüzyıl olacak ama hala fantastik kurgu dünyasına katkı yapmaya devam ediyor. Daha önce başka yazarların da kaleme aldığı “Kullervo’nun Hikayesi” bu sefer Tolkien’in kalemiyle geliyor.

Húrin’in Çocukları’nın başkahramanı Túrin Turambar’ın esin kaynağı ve Fin Destanı Kalevala’nın hikayeye uyarlanmış hali olan Kullervo’nun Hikayesi’ni bir de Tolkien’ın dünyasıyla okuyalım.

Tolkien’in de kabul ettiği gibi, Orta Dünya, Kalevala Destanı’nın bir yansıması gibidir. Bu kitap ise, Kalevala’nın izlerinden takip eden Kullervo adındaki bir kahramanın hikayesini anlatıyor.

Kullervo, doğaüstü güçlere ve trajik bir kadere sahip şanssız, yetim bir çocuktur. Açıkca Silmarillion’daki Turin’in atası rolündedir. Kullervo daha bebekken, karanlık büyücü Untamo babasını öldürmüş, annesini kaçırmış ve Kullervo’yu üç kere öldürmeye kalkmıştır. İkiz kardeşi Wanona ve büyülü güçleri olan kuzgun siyahı bir köpek olan Musti sayesinde hayatta kalmayı başarabilmiştir.

Bu kadarla kalsa gene iyi, bahtsızlığı bununla bitmiyor. Daha sonra köle olarak satıyor. Diyarlarda avare olarak geziyor ve intikam hırsıyla yanıp tutuşuyor.

Tolkien Kullervo öyküsü için ‘kendi efsanemi yazmak istedim’ ve bunun bir girişim olduğunu ve Birinci Çağ’ın efsanelerine önemli bir kaynak noktası eklemek istediğini belirtmişti. Bu yüzden Kullervo’nun Hikayesi, Silmarillion kadar önemli bir kitaptır. Gandalf dahil birçok karakterin orijini olan Kalevala destanının canlı kanlı yaşam bulmuş halidir.

Kitabın çevirisi Yüzüklerin Efendisi üçlemesini, Yerdeniz ve Ejderha Mızrağı Destanını da çeviren Çiğdem Erkal İpek’e ait.

Kitap şu anda ön siparişte ve 3 Kasım’da raflarda olacak. Keyifli okumalar.


Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : J.R.R Tolkien
Türü                    : Fantastik Kurgu
Çeviri                  : Çiğdem Erkal
Orijinal Adı        
: The Story of Kullervo
Yayınevi              
: İthaki Yayınları
ISBN                     
: 9786053757313
Çıkış Tarihi        
: Kasım – 2017
Sayfa Sayısı        
: 152
Fiyatı                   
: 15 TL

SATIN AL

Kalervo’nun oğlu Kullervo, Tolkien’in yarattığı onlarca karakter arasından belki de en karanlık ve trajik olanı. Zira Tolkien’in deyişiyle “Bahtsız Kullervo”, doğaüstü güçlere ve hüzünlü bir kadere sahip talihsiz bir yetim.

Babasını öldüren, annesini kaçıran, daha küçük bir çocukken canına üç kez kasteden karanlık büyücü Untamo’nun yanında yetişen Kullervo’nun ikiz kız kardeşi Wanona’ya olan sevgisi ve onu kollayan, büyülü siyah köpek Musti dışında hiçbir şeyi yoktur. Bir köle olarak satıldıktan sonra büyücüden öç almaya yemin eden Kullervo, intikam anında bile en zalim felaketten kaçış olamayacağını öğrenecektir.

Kullervo’nun Hikâyesi, Tolkien’in izlediği yolda uyarlamadan yaratıcılığa doğru atılan ve “Silmarillion” ile sonuçlanan temel adım. Tolkien, Kullervo’nun Hikâyesi için “kendi efsanelerimi yazma teşebbüsümdeki çıkış noktam,” derken “İlk Çağ efsanelerinin temeli,” olduğunu da söyleyerek Húrin’in Çocukları’nın başkahramanı Túrin Turambar’ın atasının bu metin olduğuna dikkat çekmiştir.

Etkileyici bir hikâye olmasının yanında ilk kez yayımlanan taslaklar, notlar, makaleler ve yarattığı dünyaların çıkış noktalarından olan Kalevala destanıyla ilgili Tolkien’in yazdığı ek metinler de kendine bu kitapta yer buluyor.

Editor

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız