Edebiyat HABERLER

İthaki Yayınları’ndan Uykuları Kaçıran 3 Yeni Kitap!

İthaki Yayınları’ndan 2017’nin ilk ayında çıkmış bu üç kitaba dikkatinizi çekmek istiyoruz.
İlk kitap, Kan Muskaları Destanı üçlemesi ile tanıdığımız Türk fantastik kurgu yazarı Hamit Çağlar Özdağ’ın yeni kitabı, Bir Yeniçeri Masalı.

Osmanlı’nın tek kadın askerinin, üstelik bir yeniçeri olan kara kaşlı, kara gözlü, kara saçlı Yosma Hatun’un hikayesini anlatıyor. Alternatif bir Osmanlı Devleti’nde geçiyor. Osmanlı, Viyana’yı üçüncü kere kuşatmak için yola çıkacaktır. Yosma Hatun bu sefer haberini sevinçle karşılar çünkü aklında ve gönlünde yatan Şehzâde Daryal’a kavuşacaktır ve onun ırzına geçip, anasını öldürenlerden alacağı intikam alma şansı olacaktır. Kan Muskaları üçlemesi çok sevilen bir seriye imza atan Hamit Çağlar Özdağ’dan yepyeni bir kurgu.

Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Hamit Çağlar Özdağ
Türü                     : Roman
Yayınevi              : İthaki Yayınları
ISBN                     : 9786053756279
Çıkış Tarihi         : Ocak – 2017
Sayfa Sayısı        : 248
Fiyatı                   : 19 TL

SATIN AL

Adreana… Alegra… Yok yok, biz ona Yosma Hatun diyelim, cümle âlem gibi…

16. yüzyılın sonlarında doğar Yosma, Hırvat toprağında. Hasbehas yeniçeridir, Osmanlıdır. Simsiyahtır saçı, kapkaradır gözü. Teni akça pakça, dili pabuç kadar. Fikri neyse zikri de odur. Ve bilinmeli ki gönlünde bir Şehzâde Daryal yatar, bir de intikam…

Geçmişten gelen bir hesabı vardır Yosma’nın. Irzına geçmişler, anasını öldürmüşler. Dört gözle beklemektedir sefer haberini. Ve gün gelir, ferman işitilir, sefer vaktidir! Viyana yollarına düşülecek, cenk edilecektir. Büyük müjdedir bu Yosma Hatun nazarında! Ama cengin dehşetli yanıyla, bu tahsilatın karanlık tarafıyla nasıl yüzleşecektir?

Buyurun bir yeniçerinin masalına… Pürdikkat yapışın bu cesur hatunun kelamına…


İkinci kitap, hiç beklenmedik ve bilinmedik bir yazardan gelen, son zamanlardaki en tuhaf fantastik kurgulardan birisi olan Kül Dağı’ndaki Kütüphane. Yazarı Scott Hawkins’in ilk kitabı ve kendisinden ricamız lütfen son kitabı olmasın, daha çok kitap yazsın. Hatta yazar hakkında Neil Gaiman ve Stephen King gibi usta isimlerle karşılaştırılmaya kadar gidilmiş.

Birçok insanı kitaba ilk çeken şey özgünlük olmuş. İnsanlar klasik fantastik kurgulardan gerçekten sıkılmış, yaratıcılığın sınırsız özgünlüğünü özlemişler, elf-ork-cüce geçmeyen kitaplara büyük bir hasret varmış. Scott Hawkins de bu hasreti mükemmel ve bir o kadar tuhaf bir kitap ile doldurmuş.

Dışarıdan bakınca normal küçük bir ev gibi görünen ama içine girince devasa bir kütüphaneye dönüşen bir ev hayal edin. ‘Baba’ adında çok yaşlı bir adam bu kütüphanenin sahibi ve sonsuz bilginin sahibi yani bir nevi tanrı. Baba’nın evlat edindiği 12 evladı vardır. Kütüphane’de de ayrı 12 kategori bulunuyor. Her bir evladını bir kategorinin uzmanı olarak görevlendirmiştir. İçlerinde gelmiş geçmiş tüm dilleri bilen de var, hayvanları kontrol edebilen de, ölüleri dirilten de, her türlü hastalığı iyileştirebilen de vardır. Bir gün Baba yani tanrı ortadan kaybolur. Evlatları da kütüphaneye giremez olurlar, bir tür engel onları dışarıda tutmaktadır.

Başından sonuna kadar klasik fantazyaya dahi tahminlerinizin ters köşeye yatmasına hazırlanın ama kitabın biraz çiğ kaldığını da belirtmeden geçmek isteyemiyoruz, kötü değil sadece konunun potansiyeli çok büyükken çok ufak bir kısmı kurgulanmış, birkaç ciltlik seriye kadar uzanabilirmiş.

Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Scott Hawkins
Türü                     : Fantastik Kurgu
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Çeviri                    : M. Boran Evren
ISBN                  
  : 9786053756248
Çıkış Tarihi        
: Ocak – 2017
Sayfa Sayısı        
: 432
Fiyatı                   :
30 TL

SATIN AL

“CEHENNEMDEN KAÇMANIN TEK GERÇEK YOLU ONU FETHETMEKTİR.”

Kayıp bir Tanrı.

Evrenin sırlarını gizleyen bir kütüphane.

İnsanlığını yitirdiğini fark edemeyecek kadar meşgul bir kadın.

Carolyn, evrene dair her türlü bilgiyi barındıran, Baba adında gizemli bir adamın mutlak yönetimindeki Kütüphane’yi mesken tutmuş, her biri farklı konulara hâkim on iki kütüphaneciden biridir. Kendisi tarafından evlat edinildikleri günden beri Baba’nın korumasında sorumlusu oldukları konuları öğrenen bu on iki kişi bir gün açıklanamayan bir şekilde Baba’nın ortadan kaybolması sonucunda ne yapacaklarını şaşırırlar. Son altmış bin yıldır dünyayı gizlice yöneten Baba’nın ölmüş olması ihtimali, güçlü rakipler arasında bir mücadeleye sebep olur.
Kül Dağı’ndaki Kütüphane, tanrı olmayı öğrenen bir kadının yitirdiği insanlığını geri kazanması üzerine tuhaf, korkunç ama dokunaklı bir hikâye anlatıyor.

“Fantastik edebiyatın en yeni yeteneğinden benzersiz bir roman.”
—Wall Street Journal
“Neil Gaiman’ın korku ve fantazi anlatılarına kafa tutuyor.”
—Library Journal (starred)
“Josh Malerman’ın Kafes’inden beri okuduğum en iyi çıkış kitabı.”
—Porter Anderson, CNN
“Dünyayı alt üst eden bir gücün ve intikamın muhteşem hikâyesi. Özgün, sürükleyici, rahatsız edici ve zarif.”
—Kirkus (starred)
“Birinci sınıf bir roman… Zulüm ve dünyanın sonu üzerine destansı, çekici ve esrarlı bir fantazi. Elinizden bırakamayacaksınız.”
—Cory Doctorow, New York Times çoksatan yazarı
“Okuduğum en sıradışı fantastik kitap. Hawkins çok büyük fikirleri, kuvvetli bir hayal gücü, derinlikli karakterler ve beklenmedik, çarpıcı bir sonla ustaca bir araya getiriyor. “
—Nancy Kress, Hugo ve Nebula ödüllü yazar
“Eğlenceli, korku verici ve yaratıcı. Ne olacağını tahmin ettiğiniz her an, sizi beklenmedik yerlere sürükleyen türden bir roman.”
—David Wong, New York Times çoksatan yazarı


Üçüncü kitap, olay öyküsü türünün öncüsü, usta fransız yazar Guy de Maupassant’ın Horla ve Karanlık Öyküler’i…

Bir dönem Avrupa edebiyatına yön vermiş yazar ülkemizde maalesef çok bilinmez, oysa ki hikayelerindeki karanlık ve delilik Poe ile karşılaştırılacak kadar çarpıktır. Akıl hastasıdır. Hikayelerindeki bu karanlık havanın deli zihninin bir yansıması olarak kabul edilir. Pek çok yazar ondan etkilenmiş ve ‘Maupassant tarzıyla yazmak’ hikayeciliğin bir terimi olmuştur. Ülkemizde Ömer Seyfettin bu tarzdan etkilenen yazarların başında gelmektedir.

Her yayınevi Maupassant yayınlamaya cesaret edemiyor, İthaki’ye bu sebeple teşekkür ediyoruz. Ayrıca kitabın sunum ve sonsöz kısımlarında, tanıdık iki isim var, Göktuğ Canbaba’nın yazarı ve Maupassant’ı anlatan sunumu ve Doğu Yücel’in sönsözüyle  Horla ve Karanlık Öyküler raflarda. Maupassant ile tanıştıktan sonra geri dönüş yoktur dikkat edin! Şimdiden keyifli okumalar.
Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Guy de Maupassant
Türü                     : Fantastik Kurgu
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Çeviri                    : S. İpek Ortaer Montanari
ISBN                  
  : 9786053756262
Çıkış Tarihi        
: Ocak – 2017
Sayfa Sayısı        
: 288
Fiyatı                   :
 20 TL

SATIN AL

Birbirinden karanlık, dokunaklı ve akıllardan çıkmayan melankolik öykülerin bir araya geldiği bu derlemede, 19. yüzyılın en büyük isimlerinden Guy de Maupassant’ın yazarlığının karakteristik özelliklerini yansıtan kısa şaheserler okurun karşısına çıkıyor. Kısa öykücülüğün babası sayılan yazarın başta korku edebiyatı yazarları olmak üzere kendisinden sonra gelenleri derinden etkilediği, Horla, İntiharlar, Kesik El gibi öykülerin de yer aldığı bu cilt, okurları deliliğin kol gezdiği tekinsiz bir deneyime davet ediyor.

“Maupassant, okurlardan kusurlarını görmezden gelmelerini hiçbir zaman istemez; çünkü onun yazarlığı daima kusursuzdur.” -Joseph Conrad


Editor

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayınız

  • […] Kül Dağındaki Kütüphane, hiç beklenmedik ve bilinmedik bir yazardan gelen, son zamanlardaki en tuhaf fantastik kurgulardan birisidir. Yazarı Scott Hawkins’in ilk kitabı ve kendisinden ricamız lütfen son kitabı olmasın, daha çok kitap yazsın. Hatta yazar hakkında Neil Gaiman ve Stephen King gibi usta isimlerle karşılaştırılmaya kadar gidilmiş. Birçok insanı kitaba ilk çeken şey özgünlük olmuş. İnsanlar klasik fantastik kurgulardan gerçekten sıkılmış, yaratıcılığın sınırsız özgünlüğünü özlemişler, elf-ork-cüce geçmeyen kitaplara büyük bir hasret varmış. Scott Hawkins de bu hasreti mükemmel ve bir o kadar tuhaf bir kitap ile doldurmuş. Kitap hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYINIZ […]