Edebiyat HABERLER

İthaki Bilimkurgu Klasikleri’nde 18.Bomba… KAPLAN! KAPLAN!

Bilimkurgunun en iyi romanlarından birisi olarak gösterilen Kaplan! Kaplan! yeni editasyonu ile İthaki Bilimkurgu Klasikleri’nin 18. kitabı olmaya hazırlanıyor. 

Fantastik kurgu için Tolkien ne ise Cyberpunk türü için de Alfred Bester o demek. Biraz iddialı oldu ama kitabın yazıldığı dönemde Asimov, Heinlein gibi büyük ustaları bile hayran bırakacak, çağının çok ilerisinde iki kitaba (diğer kitap Yıkıma Giden Adam) imza atması onu bu tahta oturmasını sağlamıştır.

Kitabın hemen başında William Blake‘in Kaplan! Kaplan! şiiri vardır. Alfred Bestler kitabın ana temasını oluşturan intikam duygusunu bu şiirdeki kaplana benzetir ve bu şiir kitabın ruhunu daha da keskinleştirir. Bu intikamı almak için içindeki kaplanı ortaya çıkaran ve kör bir şekilde nefret ve intikam ile 170 gün boyunca o kaplanı besleyerek havasız ortamda hayatta kalmayı başaran Gully Foyle’nin hikayesini anlatır. Ama ne anlatmak!

Şu kısacık pasaj tamamındaki duygunun sadece kırıntısı…

“Sizi domuzlar! Hepiniz domuzlar gibi çürüyorsunuz. İçinizde çoğu var ama en azını kullanıyorsunuz. Düşünmeniz için engellenmeniz gerek; büyümeniz içinse bir meydan okuma. Kalan zamanınızda yerinizde sayıyorsunuz. İşte size meydan okuyorum! Ölün ya da yaşayıp büyük olun; nalları dikin ya da bana gelin. Ölün kahrolasılar ya da beni, Foyle’u bulun. Sizi büyük yapayım, size yıldızları vereyim, sizi adam edeyim…”

kaplan kaplan kapak


Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Alfred Bester
Orjinal Adı          : Stars My Destination
Türü                     : Bilimkurgu
Çeviri                   : Barış Tanyeri
Yayınevi              : İthaki Yayınları
ISBN                     : 9786053756231
Çıkış Tarihi         : Ocak – 2017
Sayfa Sayısı        : 304
Fiyatı                   : 23 TL

SATIN AL

“Bester’in iki muazzam kitabı zamanının ötesine geçmeyi başardı. Yaklaşık altmış senedir herkesin en iyi on bilimkurgu kitabı listesindeki yerlerini korudular.” –Robert Silverberg

“En sevdiğim kitap ne mi? Kaplan! Kaplan!” –William Gibson

“Bilimkurgu edebiyatı gerçek deha ürünü çok az eser çıkardı ve bu da onlardan biri.” –Joe Haldeman

“Pekçoklarınca şimdiye dek yazılmış en iyi bilimkurgu romanı.” –Samuel R. Delany

“Kaplan! Kaplan!, Alfred Bester’in yazdığı en iyi eser.” –James Lovegrove

“Yüksek maceranın, zengin yaşamanın ve zor ölmenin olduğu bir Altın Çağ’dalardı… ama kimse öyle düşünmüyordu. Servet ve hırsızlığın, talan ve yağmacılığın, kültür ve ahlaksızlığın geleceği… ama kimse bunu kabul etmiyordu. Aşırıların çağındaydılar, ucubelerin büyüleyici yüzyılı… ama kimse bunu sevmiyordu.”
Uzayda ölüme terk edilen ve 170 gün boyunca havasız ortamda hayatta kalmayı başaran Gully Foyle, kendine geldikten sonra gemi enkazından kurtulur ve intikamını almak için yola koyulur. Tüm Dünya’yı değiştirecek bir sırrı da yanında taşımaktadır.
Alfred Bester Kaplan! Kaplan!’da bilimkurguya getirdiği tüm yenilikleri bir seviye ileri götürüyor ve belki de yazılmış en iyi bilimkurgu romanını ortaya çıkarıyor. Kaplan! Kaplan!, bilimkurgu edebiyatındaki Monte Kristo Kontu.

KurguSanat

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayınız

  • […] Kaplan! Kaplan!, bilimkurgunun en iyi romanlarından birisi olarak gösterilen Alfred Bester’ın romanı, yeni editasyonu ile İthaki Bilimkurgu Klasikleri’nin 18. kitabı olarak yerini aldı. Fantastik kurgu için Tolkien ne ise Cyberpunk türü için de Alfred Bester o demek. Biraz iddialı oldu ama kitabın yazıldığı dönemde Asimov, Heinlein gibi büyük ustaları bile hayran bırakacak, çağının çok ilerisinde iki kitaba (diğer kitap Yıkıma Giden Adam) imza atması onu bu tahta oturmasını sağlamıştır. Kitap hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYINIZ […]