Edebiyat HABERLER

VAKIF… Bir Asimov Şaheseri Yeniden Raflarda!

Bilimkurgu severlerin uzun yıllardır sabırsızlıkla beklediği an geldi. Asimov’un Vakıf serisi güncellenmiş editasyonu ile tekrardan raflardaki yerini aldı.

Bilimkurgunun büyük ustası Isaac Asimov’un Vakıf serisi yıllar süren bekleyiş ardından yeni kapağı ile bugün raflardaki yerini aldı. Hugo ödülleri tarafından “Tüm Zamanların En İyi Serisi” ödülü seçilen Vakıf’ı her bilimkurgu severin mutlaka okumasını tavsiye ediyoruz.

Hari Seldon adındaki bir adamın insanlığın tüm bilgi birikimini yok edeceğine inandığı Karanlık Çağ’ın gelişine hazırlanmak ve bu bilgileri korumak için iki Vakıf kurar. Birinci Vakıf, evrendeki tüm parlak zekalar bu Vakıf’ta toplamak ve bilgiyi saf halde korumaya amaçlar. ikincisinin ise ne amacı, ne de nerede olduğu bilinmektedir. Tüm evrenin ve Vakıf’ların bilmediği ise Hari Seldon’un bambaşka bir amacı olduğudur.

Vakıf’ı okuyun ve okutun. İthaki Yayınları’nın söylediğine göre serinin devam kitapları da yolda ve şu sıra ile yayınlanacak yani doğru sırası ile.

  • Vakıf (1951)
  • Vakıf ve İmparatorluk (1952)
  • İkinci Vakıf (1953)
  • Vakıf’ın Sınırı (1982)
  • Vakıf ve Dünya (1986)
  • Vakıf Kurulurken (1988)
  • Vakıf İleri (1993)

Ayıca Isacc Asimov için yaptığımız rehbere mutlaka bakmanızı öneriyoruz. BURADAN ulaşabilirsiniz.


Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Isaac Asimov
Türü                    : Bilimkurgu
Çeviri                  : Kemal Baran Özbek
Orijinal Adı        
: Foundation
Yayınevi              
: İthaki Yayınları
ISBN                     
: 9786053757375
Çıkış Tarihi        
: Kasım – 2017
Sayfa Sayısı        
: 304
Fiyatı                   
: 25 TL

SATIN AL

Hugo Tüm Zamanların En İyi Serisi Ödülü

1941 yılında genç bir bilim insanı ve yazar olarak Isaac Asimov, Edward Gibbon’ın yazdığı Roma İmparatorluğu’nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi’nden etkilenerek çağının çok ötesinde bir destan yazdı: Galaktik İmparatorluk’un çöküşü ve feodalizmin dönüşü, İkinci Galaktik İmparatorluk dönemindeki güvenli ortamdan geçmişe bakan bir bakış açısıyla anlatıldı. İşte bu süreç sonucunda “Tarih tahmin edilebilir mi?”, “Toplum nasıl yönetilmeli?” ya da “İmparatorluklar neden yükselir ve çöker?” gibi soruları sormaktan çekinmeyen destansı Vakıf Serisi ortaya çıktı.

Galaktik İmparatorluk’un altın çağıydı. Binlerce yıldır gezegenler bu kadim medeniyetçe yönetiliyordu. Ancak bir adam, imparatorluğun çökeceğini öngörme cüretini gösterdi: Psikotarih biliminin öncüsü Hari Seldon. Tahminlerine göre galaktik savaş kaçınılmazdı. Bu durumu olabildiğince ertelemek adına iki Vakıf kurdu; biri imparatorluğun sahip olduğu binlerce yıllık bilgiyi korumakla yükümlüydü, diğerinin ise ne yeri ne de amacı biliniyordu. İmparatorluk çökmeye başlayınca Galaktik Ansiklopedi üzerinde çalışan Birinci Vakıf sakinleri, Seldon’ın onlar için tahminlerinin de ötesinde bir rol biçtiğini anlayacaktı.

İthaki Yayınları, Vakıf Serisi’ni yayımlanma sırasına göre yayımlamaya devam edecek.
Yayımlanış tarihine göre: 1. kitap / Kronolojiye göre: 3. kitap

Editor

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız