Edebiyat HABERLER

Gecelerin Korkusuz Yiğidi ‘Yedi Kuleli Mansur’ Geliyor!

Korku hikayeleri ve yazıları ile tanınan Mehmet Berk Yaltırık’ın ilk romanı ‘Yedi Kuleli Mansur’ raflardaki yerini almaya hazırlanıyor. 

Mehmet Berk Yaltırık, Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünden mezun ve aynı üniversitede Genel Türk Tarihi alanında yüksek lisans eğitimi almış, son dönemde yetişen en önemli Türk korku yazarlarından birisidir.

Uzun yıllardır Son Gulyabani’nin Yeri adındaki blogunda korku öyküleri yazıyor, aynı zamanda FABİSAD’ın düzenlediği 2013 GİO Hikâye Yarışması’nda ‘Kumarcı Bahattin’ öyküsü ile Öykü Başarı Ödülü ve Türkiye Bilişim Derneği’nin düzenlediği 2013 TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’nda ‘Hekim Maliguri’nin Acayiplikleri’ öyküsü ile de mansiyon ödülünü kazandı.

Ayrıca, Anadolu Korku Öyküleri – 2 (Bilgi Yayınevi), Gio Ödülleri 2013 Seçilmiş Öyküler (İthaki Yayınları), Güçoburlar (Doğan Kitap) ve Aşkın Karanlık Yüzü (İthaki Yayınları) adlı öykü derlemelerine yazdıkları ile katkıda bulundu.

Yedikuleli Mansur ise, kendi adını taşıyan ilk romanı olma özelliği ile bu saydığımız kitaplarından ayrılıyor. Osmanlı döneminin karanlık yeraltı dünyasından bir korku öyküsü anlatıyor. O döneme ait birçok kaynakta İstanbul gecelerinde kurtadam ve vampirlerin gezindiğini işaret ediyor. Yedikuleli Mansur ise onları avlayan kurgusal bir karakter olarak öne çıkıyor.

Bir korku ustasının kaleminde hayat bulan Yedikuleli Mansur 10 Mart’ta raflarda olacak, şimdiden keyifli okumalar!


Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Mehmet Berk Yaltırık
Türü                     : Korku – Gerilim
Yayınevi              : İthaki Yayınları
ISBN                     : 9786053756484
Çıkış Tarihi         : Mart – 2017
Sayfa Sayısı        : 296
Fiyatı                   : 24 TL

SATIN AL

“Mansur içinde bulunduğu durumun tuhaflığına şaşmaktaydı. Öncesinde Osman Ağa’nın gümüş karşısında duman tüten koluna ve o ayı mı kurt mu belirsiz ürkünç mahlûkun leşine şahit olmuştu. Peşinde dolaştıkları ihtiyar bir meyhaneci anladığı kadarıyla uzun seneler büyücülükle, sihirle uğraşmıştı. Şimdi ise yeraltında gezinir hortlakların, ecinnilerin başıyla, onların kabadayısıyla karşılaşmak üzere yola çıkmışlardı. An geliyor gerçek bir dünyanın hakiki dertleriyle hemhal olup dayılara ve zorbalara denk geliyor, sonra bir anda masallardan çıkma tuhaf bir düşler âlemine gark oluyordu. Yaşadığı acayipliklerin ömrünü nereye sürükleyeceğine şaşırmaktaydı…” Galata Kulesi’nin akbabayı andıran gölgesi. Bıçak parıltıları, şarap kokuları, sarhoşların koynunda yattığı eğri büğrü sokaklar, bükülen kaytan bıyıklar, kadı neferlerinin ayak patırtıları, külhani topuk vurmalar, başlayan ve biten efsaneler, zorbaların kanunu, kanunun falakası… Sultan Süleyman Han’ın saltanatının son senelerinde, zorbazların ipinin ucunu çoktan kaçırmış Kara Şaban Ağa, zorbazlığa namzet Mansur, simyaya tövbeli meyhaneci Panayot, insan kaçkını ve daim karanlıkta yürüyen Ayı Osman Ağa, zorbazların rüzgârında savrulan Roza ve bir nice tılsımlı, efsunlu, ürpertili mekân ve mavra… Yedikuleli Mansur kısmen korkulu, ziyadesiyle fantastik ve tarihi bir sergüzeşt…

KurguSanat

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayınız

  • […] Yedikuleli Mansur, korku hikayeleri ve yazıları ile tanınan Mehmet Berk Yaltırık’ın ilk romanıdır. Osmanlı döneminin karanlık yeraltı dünyasından bir korku öyküsü olan Yedikuleli Mansur’a konu olan bu karanlık İstanbul gecelerinde kurtadam ve vampirlerin gezindiği ve halkın zaman zaman bunlarla karşılaştığına dair döneme ait birçok kaynak var. Yedikuleli Mansur ise onları avlayan kurgusal bir karakter olarak öne çıkıyor. Kitap ile daha fazla bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz. […]