Edebiyat HABERLER

Elric Destanı Üçüncü Kitabı “Uyuyan Büyücü” Geliyor!

Melnibonéli Elric. Lanetli kılıcı Fırtınayaratan ile diyarları titretmeye devam ediyor!

Fantastik kurgunun en önemli serilerinden olarak gösterilen Elric Destanı, üçüncü kitabı ‘Uyuyan Büyücü’ Türk fantastik severler ile buluşmaya hazırlanıyor. Kitap şu anda ön siparişte, 21 Mayıs‘ta raflarda olacak.

Michael Moorcock’un başyapıtı yapıtı olan Elric’i, fantastik kurgu için bu kadar önemli yapan unsur, anti-kahraman temasının o zamana kadar tür içinde işlenmemiş olmasıdır.

Moorcock’un 1960’lı yıllarda Elric hikayelerini yazmaya başlamasıyla birlikte, fantastik kurgu türü içindeki ‘Kahraman’ konseptini bir kenara fırlattı ve tüm bir dünyayı sırf aşkı uğruna yanmasına izin verebilecek kadar bencil, sadece kendi işine geleni yapan bir anti-kahramanı kitaplarına baş karakter yaptı. Bu fantastik kurgunun o güne dek değişmez kuralı olan ‘iyi’ baş karakter kavramını yerle bir etti ve işin güzel tarafı da okuyucular Elric’i çok sevdi.

Elric – Son İmparatorun Tarihçileri’nin 3.cildinde; sevdiği kadını kurtarmak adına şeytanla anlaşma yapmış olan Elric ve lanetli kılıç Fırtınayaratan, dünyaları yıkmaya ve kaos yaratmaya devam ediyorlar.

Şunu da belirtmek istiyoruz; edebiyat dünyası içinde; Karl Marx’ın Kapital‘i, Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi ve Dostoyevski’nin Suç ve Ceza‘sı gibi kendinden sonraki kuşakları etkilemiş, çok ama çok önemli eserler vardır. Moorcock’un Elric Destanı‘nın da bu eserlerden birisi olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

Alın okuyun, sonraki nesillere okutun.

Elric Destanı Üçünü Kitabı “Uyuyan Büyücü” Geliyor!


Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                  : Michael Moorcock
Yayınevi             : İthaki Yayınları
Türü                    : Fantastik Kurgu
Yayın Hazırlık    : Ömer Ezer
Çeviri                  : Barış Tanyeri
Kapak Tasarımı  : Şükrü Karakoç
ISBN                   : 9786053755609
Çıkış Tarihi         : Mayıs – 2016
Sayfa Sayısı       : 392
Fiyatı                  : 27 TL

SATIN AL

“Aranızda Moorcock’ın kitaplarını ilk defa okuyacak olanlara imreniyorum. Bu kitaplar tüm bir edebiyat türünü değiştirmekle kalmadı, aynı zamanda hayalci bir nesli de derinden etkiledi.”
-Holly Black, Spiderwick Günceleri ve Buzkentin En Soğuk Kızı kitaplarının yazarı-

“Fantastik kurgu ile ilgileniyorsanız, Michael Moorcock okumak zorundasınız. Tek başına tüm türü değiştirdi: O bir dev.”
-Tad Williams-

Fantastik edebiyatta hiçbir karakterin yapamadığını yapan, takipçisi eserleri kökten etkileyen yegâne karakter: Moorcock’ın fiziksel olarak zayıf, zihinsel olarak sorunlu, bir uyuşturucu bağımlısı gibi kılıcına tutkun, rock’n’roll tarzı anti-kahramanı Elric!

Michael Moorcock’ın yarattığı efsanevi karakter Melniboneli Elric, serinin üçüncü kitabı Uyuyan Büyücü’de Kaos ile Düzen’in gittikçe yaklaşan savaşında ateşten tanrılarla, güçlü büyücülerle, cehennemden gelen iblislerle; ölümün ve yaşamın kıyısında mücadele ettiği bu zor ve heyecanlı yolculuğunda tüm bu düşmanlar arasındaki en büyük düşmanıyla karşılaşıyor… Kendisiyle.

Usta yazar Michael Moorcock’ın daha önce Moorcock koleksiyonlarında yayımlanmayan “Ve Büyük İmparator Eğitimini Böyle Aldı…” adlı hikâyesi de ilk olarak Uyuyan Büyücü’de huzurlarınıza çıkıyor.

“Beyaz yüzlü iblis, cehennemden gelmiş ölü şeyin başında durdu. Kızıl gözleri öfkeyle parlıyordu. Soluk ağzını açtı ve vahşice kahkaha attı. Kollarını havaya savurdu. Rün kılıcı kara ve korkunç bir alevle yanıyor, Kaos Lordları’na sözsüz, coşkulu bir çığlıkla sesleniyordu. Birden sessizlik çöktü. Sonra Elric başını eğdi ve ağlamaya başladı.”

KurguSanat

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayınız