Edebiyat HABERLER

Efsanevi ‘Batman: Arkham Tımarhanesi’ Raflardaki Yerini Aldı!

JBC Yayıncılık, en az Öldüren Şaka, Kara Şövalye Dönüyor kadar kültleşmiş bir diğer Batman çizgi romanı, Batman Arkham Asylum’u Türkçe olarak çizgi roman severlerle buluşturdu.

Grant Morrison ve Dave McKean’in 1989’da Batman: Arkham Asylum – A Serious House on Serious Earth adıyla yayınladıkları ve kısa sürede çizgi roman klasikleri arasına giren Batman hikayesi sonunda Türkçeye çevrildi. Üstelik ilk yayınlanan versiyonu değil, 25.yılına özel hazırlanan edisyonuna kavuştuk.

Bu çizgi romanın Batman hikayelerindeki psikolojik derinliğinin anlaşılması açısından değeri çok büyüktür. Ailesinin ölümüyle ruhunda oluşan yarayı ve karanlığı Batman olarak dışarı çıkaran bir adam ile katıksız deli olan bir adamın mücadelesi tüm Batman evreninin merkezini oluşturuyor.

Arkham Tımarhanesi başlarda gerçekten suçluların ve aklını yitirmişlerin sığınağı olabilirdi. Hastaneyi bağışlayan Amadeus Arkham’ın gerçek dileği buydu. Ama Gotham’ın yozlaşmışlığının ve lanetinin burayı da kirletmesi uzun sürmedi. O kadar çok aklını yitirmiş insan buraya tıkıldı ki, gardiyanlar ve müdür dahi onların arasında delirdi gitti.

Elbette bir de Joker faktörü var. Batman’i aklın sembolü olarak düşünürsek, Joker delilik ve kaosun sembolüdür. Arkham Tımarhanesi’ni de bu kaosa sürüklemesi kaçınılmazdı.

Batman Arkham Tımarhanesi‘nde, Joker’in neden ‘Kaosun Prensi’ olarak çağrıldığını göreceğiz. Joker’in deli zihnine batmış Arkham Tımarhanesi’ni yatıştırmak için, bu deli zihnin yarattığı kaosun içine girmek zorunda kalan Batman, Joker’i durdurmaya çalışırken bir yandan da kendi deli zihnine hakim olmaya çalışıyor.

Bir çizgi roman klasiği Batman: Arkham Asylum raflarda!

 


Kapak


Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Grant Morrison
Çizer                     : Dave McKean
Orjinal Adı          : Batman: Arkham Asylum
Türü                     : Çizgi Roman
Çeviri                   : Güneş Becerik Demirel
Editör                   : İlke Keskin
Yayınevi              : JBC Yayıncılık
ISBN                     : 9786059155212
Çıkış Tarihi         : Eylül – 2016
Sayfa Sayısı        : 164
Fiyatı                   : 30 TL

SATIN AL

Seçkin psikolog Amadeus Arkham, akıl hastası annesinin 1920 yılında ölmesinin ardından ata yadigârı evini akıl hastalarının tedavi edileceği bir hastaneye çevirmeye girişir.

Yarım yüzyıldan fazla bir süre sonra, Arkham Tımarhanesi kasvetli koridorlarla ve tekinsiz gölgelerle dolu bir yer haline gelmiştir. Taş ve ahşaptan oluşan bu karanlık mesken, çözülmeden bırakılması herkesin yararına olan bir bilmecedir.

Yıllar boyunca, Batman’in çıldıran ve sakatlanan düşmanları bu klostrofobik duvarların arasına hapsolmuşlardır. Ses yalıtımlı hücrelerde ve ışıksız mahzenlerde kara kara düşünerek planlar yapmışlar, tekrar güçlerine kavuşacakları ve sağduyu dünyasını alaşağı edecekleri günün hayalini kurmuşlardır.
Derken o gün gelip çatar.

1 Nisan’da kaçıklar tımarhaneyi ele geçirir. Joker’in önderliğinde, hapsolmalarından sorumlu olan adama, Batman’e karşı amansız bir mücadele başlatırlar.

En büyük düşmanlarıyla asap bozucu bir zekâ yarışına girişen Batman şimdi karanlığın kalbine inmeli, en büyük düşmanlarıyla yüzleşmeli ve kendi bölünmüş kişiliği hakkındaki gerçeği öğrenmelidir – aksi halde kaçıklarla aynı kaderi paylaşmaya mahkûm olacaktır.

Editor

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız