Edebiyat HABERLER

Dedalus’tan, Macbeth ve Dante’nin Cehennem’ine Uzanan İki Kitap

Dedalus Yayınları, Macbeth ve Dante’nin Cehennem’ine uzanan sıra dışı iki yeni kitap yayınladı. 

Mtsenskli Lady Macbethv – Nikolay Leskov

Shakespeare’in Lady Macbeth’i, 360 sene sonra Katerina Lvovn adıyla geri dönüyor. İlk olarak Dostoyevski’nin Epoch dergisinde Ocak 1965’te yayınlanan Mtsenskli Lady Macbeth, o dönemin edebiyat anlayışında çok sık rastlayamayacağınız güçlü kadın karakter Katerina Lvovna’yı edebiyat dünyasına kazandırıyor. Katerina Lvovna bütün samimiyeti ve saflığı ile Macbeth gibi şehvetin, aşkın ve tutkunun; cinayet ve kine evrilen yolundan gidiyor. Bu yolda bizi de sürüklüyor ve Leskov’a hayran olmaktan kendimizi alamıyoruz.

Cennet, Cehennem ve Araf – Laurent Quintreau

Dante’nin İlahi Komedya’sının uluslararası bir şirketin yönetim kurulu olduğunu hayal edin. Bu yönetim kurulundaki 11 kişinin Dante’nin Cehennemin’ndeki günahları sembolize ettiğini, iş dünyasının acımasızlığını, kapitalizmin ikiyüzlülüğünü ve insan doğasının utanç verici gizlerini, gizli kalmış arzularını, hırslarını, fantezilerini, endişe ve korkularını, sıkıntılarını, mutluluklarını ortaya serdiğini ve tüm bunları insanı kahkahalara boğacak bir gülünçlükte anlattığını hayal edin.

Laurent Quintreau, profesyonel ve standartlaştırılmış bir dünyada gücün ve paranın insanı mutlu etmeyeceğini biraz komik bir tarzla anlatıyor.


Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Nikolav Leskov
Çevirmen            : Uğur Büke
Türü                     : Dünya Edebiyatı
Orijinal Adı        : Ledi Makbet Mtsenskovo
Yayınevi              : Dedalus
ISBN                     : 9786059203364
Çıkış Tarihi         : Ağustos – 2017
Sayfa Sayısı        : 107
Fiyatı                   : 15 TL

SATIN AL

Leskov, kökleri en derin biçimde… halkın içinde olan, bütün yabancı etkilerinden uzak kalan yazardır.”
– Maksim Gorki -“Leskov, ekonomik ilerlemenin yetersizliğine işaret eden ilk yazardır… Dostoyevski’nin bu kadar çok okunması gariptir… Buna karşılık, Leskov’un okunmamasını bir türlü anlayamıyorum. Leskov, hakikate sadık bir yazar” – Tolstoy -“Bu hikâyeler, gerçeküstü, sürükleyici, yabani ve komik.” – Margeret Atwood -“Leskov olmadan Bulgakov olmazdı, Çehov da, dahası Garcia Marquez de, Julio Cortazar da olmazdı. Leskov kelimenin tam anlamıyla bir hikâye anlatıcısı: O dünyayı resmediyor, yaratıyor. Tüm ihtişamı, dehşeti ve büyüsüyle…” – Alberto Manguel -“Fabl kadar güçlü, hayat gibi çılgın hikâyeler.” – Alice Munro –

Batı ve Rus edebiyatının en belirgin isimlerinden Nikolay Leskov İkinci kez Dedalus’ta. Herhangi bir türe, tanıma ilgi duymayan özgün kurmaca yapısıyla Leskov yine özgün.

Hikâye devam ediyor!


Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   Laurent Quintreau
Çevirmen            : Aslı Anar
Türü                     : Dünya Edebiyatı
Orijinal Adı        : Marge Brute
Yayınevi              : Dedalus
ISBN                     : 9786059203531
Çıkış Tarihi         : Ağustos – 2017
Sayfa Sayısı        : 116
Fiyatı                   : 15 TL

SATIN AL

Ya cehennem öte tarafta değil de çok uluslu bir şirketin yönetim kurulundaysa?

“Pek kıymetli” bir yönetim kurulu toplantısı sırasında masanın etrafındaki on bir yönetici söz alıyor. On bir ses, bu romanı Dante’nin Cehennem’indeki çemberler misali oluşturuyor. Gündemleri kâr payı, yeniden yapılanma ve işten çıkarma gibi konular. Ama diğer yandan küçük, mahrem mevzular, yüksek sesle itiraf edilmeyecek arzular da.

Anne yöneticinin anbean programlı gündelik hayatından, eski şirket patronunun kendini yok etme üzerine kurulu aşırı şiddetine; cool gencin edepsizliğinden, insan kaynakları müdürünün buz gibi umutsuzluğuna; güçlü kadının soğuk sapıklığından, züppe bürokratın şehvetli fantezilerine hepsinin tek bir ortak yani var: Her biri, kendi tatminsizliğinin hatta deliliğinin arkasında, diğerlerine karsı savaşıyor.

Bu İlahi Komedya’nın merkezinde de, Lucifer misali, hükümdar Rorty bulunuyor. Yönetim kurulu başkanı. Elleri temiz, gök gözlü bir seri katil! Cennet, Cehennem ve Araf, iş dünyası cangılı ve nevrozlarına karsı gülünç ve acımasız bir saldırı.

Editor

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız