GEEK & OYUN

Comic-Con 2018 Günlükleri: 1.Gün Neler Oldu?

Comic-Con heyecanı henüz bitmedi! 4 gün süren etkinlikte gün gün neler oldu. Hepsini yazı serimizle sizler için derledik.

Yılın en heyecanlı etkinliklerinden biri olan San Diego Comic-Con 19-22 Temmuz tarihleri arasında bütün nerdlere kapılarını açtı. Harika etkinliklere ev sahipliği yapmanın yanı sıra, her türlü film, dizi, kitap, oyun ve benzerine dair fragman ve duyuruları da elde edebildiğimiz San Diego Comic Con bu yıl da bizi hayal kırıklığına uğratmadı. Sevdiğimiz her şeye dair aldığımız bu yeni bilgilerden kafası karışanlara ve nereye odaklanması gerektiğini bilemeyenlere müjde. Sizin için “nerdlüğün nirvanası” olarak adlandırılan bu etkinliğin ilk gününde neler olmuş hepsini derledik. Buyursunlar efendim.

#CloneWarsSaved

Comic Con’un en bomba haberlerinden biri Star Wars cephesinden geldi. Serinin sevilen animasyon dizisi Klon Savaşları yeni bir sezonla sahalara geri dönüyor. 12 bölümden oluşacak yedinci sezon Disney’in yeni  online video servisinde (Netflix gibi bir platform olacak.) yayımlanacak. Yaklaşık bir yıl önce haberini duyduğumuz bu online video servisi henüz piyasaya sunulmadı fakat Disney’in bu konuda kararlı olduğu belli.

Yıllardır #SaveCloneWars etikeli ile Dave Filoni’ye tweet atan Star Wars hayranlarına müjdeli haberi yine Dave abimiz verdi. 10. Yıl etkinliğinde #CloneWarsSavedşeklinde haberi duyuran Filoni etkinlikle ayakta alkışlandı.

Yeni sezon Ahsoka’nın Jedi Order’dan ayrıldıktan sonraki solo maceralarını anlatacak. Ayrıca orijinal serideki seslendirme sanatçıları geri dönecek ve çizimler de orijinal seri ile paralel olacakmış.

Her ne kadar The Force Awakens’dan sonra yaptıkları her işe şüpheyle yaklaşsam da bu diziye olan heyecanımı inkar edemem. Gerçi on iki bölüm biraz az ama neyse artık. Serinin bu güzel geri dönüşünün uzun sürmesini dilemekten başka yapacak bir şeyimiz yok.


DC’nin yeni dizisi Titans’tan ilk fragman yayınlandı. Çizgi romanlardaki canım ekibimiz Teen Titans’a yeni bir bakış (!) getiren bu yeni dizinin DC dizi evreninki yeri nasıl olacak henüz bilmiyoruz.

“Karanlık” bir hikaye izleyeceğinizi –çünkü ben izlemeyeceğim- ve “asi” bir Dick Grayson göreceğinizi fragmanın ilk sahnelerinde gözümüze sokan DC hem çizgi romandan hem de popüler çizgi dizi –ehehe- Teen Titans Go! ’dan çoook farklı bir rota izlemiş.

DC –yine- baya sansasyonel bir işe imza attı anlayacağınız. Hayranların yarısı –benim gibi- dizinin Teen Titans ile bir alakası olmadığını düşünürken diğer yarısı da DC’nin cesur tavrını beğenmiş durumda. (DC’nin yakın zamanda çıkardığı işlere bakınca bence SHAZAM! şu ana kadarki en cesur işleri çünkü ilk defa bir karakteri olduğu gibi yansıtmışlar.)

Dizide Cybrog hariç –kendisi hemencecik JL’ye geçti biliyorsunuz L– herkes var ama… Yani ne bileyim sanki olmasalarmış daha iyi olacakmış. Robin“Fuck Batman!” diyip suçlu peşinde koşturuyor. Raven zaten kalitesiz korku filminden çıkmış gibiBeast Boy… Ah be Gar, ne hallere düştün. Starfire’a hiç değinmeyeceğim felaket olmuş.

DC’nin her filmde Batman’in anne-babasının öldürülüş sahnesini göstermesini dizide Dick’e uyarlamışlar. Bir bitmedi DC’nin bu drama sevdası… (Neyse ki Young Justice’den sonunda yeni sezon fragmanı geldi ve yine neyse ki Young Justice, Titans dizisinden zibilyon kat daha kaliteli.)

Dizi ile ilgi üzüldüğüm bir diğer nokta ise; biri “DC daha karanlık.” diye bir cümle ortaya atmış, nedense herkes tarafından kabul edilmiş, üstüne bir de mecaz anlam nedir bilmeyen film ve dizi stüdyoları bunu kanıtlamak istemiş gibi elinden geleni yapıyor. Yani cümlede demek istenmiş ki; “Canımız ciğerimiz DC diğer çizgi roman şirketlerine göre daha ciddi karakterler ve hikayeler barındıran, yeri geldiğinde en yenilmez kahramın bile yenildiği, olay kahramanların hikayesini yazmaya geldiğinde asla elini korkak alıştırmayan, yazdıkça yazan yazarların bulundunduğu, arada saçmalasalarda sonradan durumu kurtarmayı bilmiş bir kurumudur.” Ama bizimkiler ne anlamış? “DC’de hikayeler hep karanlık ortamlarda geçer ehehe” Ben daha ne diyeyim… Ekranı %100 karartıyorlar izlediğim şeyi anlayamıyorum çünkü göremiyorum yani yeter artık bıktım.

Ayrıca dizi, DC UNIVERSE adındaki DC’nin kendi online video servisinde –Netflix’e yapılan kazıklar bitmiyordu…- yayımlanacak ve bu platformun ilk “orijinal” içeriği olacak.


Stargirl kendi dizisine kavuşuyor!

Haber bizzat Stargirl ve daha bir çok karakterin yaratıcısı olan Geoff Johns tarafından duyuruldu. Smallville ve Legends of Tomorrow gibi dizilerde gördüğümüz Stargirl’ün yeni dizisinin yapımcılığını ve senaristliğini de yine Geoff abimiz üstlenecek. Dizi 2019 yılında çıkacak ilk sezonu 13 bölümden oluşacak ve DC UNIVERSE’de yayımlanacak. Stargirl bu platformda yayımlanması kararlaştırılan altıncı şov. (Diğer şovlar; Titans, Young Justice: Outsiders, Harley Quinn, Doom Patrol ve Swamp Thing.)


Bir de DC UNIVERSE’ün abonelik fiyatı belli oldu. Onu da hemen araya sıkıştırayım.

Eğer platforma abone olmak isteyenler için aylık ve yıllık olarak iki farklı ödeme şekli sunuldu. Aylık üyelik 7.99 dolar, yıllık üyelik ise 74.99 dolar. Bizim ülkemize gelir mi, gelirse ne zaman gelir, ne kadar olur falan bilemiyoruz tabii.

DC çizgi roman serilerinde değişikliğe gidiyor!

DC cephesinden ilk günün son haberi de Green Lantern ve Aquman çizgi roman serilerinin yazar kadrosuna eklediği yeni isimler oldu. Green Lantern için çizgi roman dünyasının en sevilen yazarlarında Grant Morrison, Aquman için de  Kelly Sue DeConnic serilerin başına getirildi.

DC’nin duyurduğu bir diğer çizgi roman haberi de SHAZAM! karakterini en başından tekrar anlatacak yeni bir seri çıkartacak olmaları oldu. 2018 sonlarına doğru çıkacak yeni çizgi roman serisinin amacının filmden önce karakteri tanımayanlara güncel bir hikaye ile tanıtmak olduğu belli ama bence iyi oldu. Artık doya doya okuruz. Hem çıkan hikayede muhtemelen filmin hikayesi ise daha paralel olacak. Bu sayede filmde bizi neyin beklediğini de daha iyi anlamış olacağız.


İlk sezonu ile çoğu izleyicisi tarafından yerden yere vurulan Iron Fist SDCC’yi baya dolu dolu geçirdi. Hem ikinci sezona dair bir teaser yayınlandı hem de sezonla ilgili bilgilerin yanında yeni sezonun yayın tarihini öğrendik.

7 Eylül’de izleyicisi ile buluşacak (!) –işkence is on the way canlarım- olan ikinci sezonda cesur karakterimiz Danny (Iron Fist) yoldaşlarıyla beraber Marvel’ın ikonik kötü karakterlerinde Typhoid Mary’e karşı savaşacak. Kötü karakterimiz Alice Eve tarafından canlandırılacak.

Bildiğiniz gibi DC dizileri bir çok unsurun yanında arada karakter değiş tokuşları yapmasıyla ve dizilere ortak bölümler çekmeleriyle de meşhur. Marvel’ın Netflix cephesinde ise bu olaylar, her diziye sınırsız erişimi olan emektar hemşiremiz Claire ve “Bizim paramız bol. Ortak bölüm falan bizi kesmez. Biz en iyisi dizi çıkaralım.” Mantığı ile çekilmiş olan The Defenders ile sağlanıyordu ta ki Luke Cage’in ikinci sezonuna kadar.

The Defenders’da Misty’nin başına gelenleri biliyorsunuz. Şimdi hala izlemeyenler vardır aman spoiler olur diye detaya inmiyorum ama bu olaydan sonra çizgi romanlarda Daugthers of the Dragon adında Misty ve Colleen’in maceralarından oluşan bir seri başlamıştı.

Bu bağlamda Luke Cage’in ikinci sezonuna konuk olan Colleen’i şimdi de Iron Fist’e konuk olacak Misty takip ediyor. Uzun lafın kısası IRON FIST’TE MISTY KNIGHT OLACAK ARKADAŞLAR. KESİN BİLGİ. YAYALIM.

Misty haricinde bu sezonun –bence- en büyük olaylarından biri de yeni bir Iron Fist görecek olmamız. Yine The Defenders izlemeyenlerin bilmediği gibi Danny, Daredevil’lı olaydan en çok etkilenen karakterimiz olmuştu. Yeni sezonda nasıl bir Iron Fist görürüz emin değilim ama değişeceğinden eminim. Gerçi bu değişim kötü bir yöne de gidebilir ama bakacağız artık.

Bunların haricinde bir de sadece Comic Con’dakilere özel altı tane klip gösterilmiş. Ben sadece üçünün içeriğini biliyorum. Sizin bunlardan başka bildiğiniz varsa bana da söyleyin merak ettim. Neyse, bu kliplerden ilki geçmiş zamanda Danny ve Davos arasında geçiyormuş ve Danny, Iron Fist’in klasikleşmiş sarı maskesini takıyormuş. İkincisi Colleen ve Misty’nin birlikte savaştıkları bir sahneyi gösteriyormuş. Sonuncusunda da Davos ve parlayan eli gösterilmiş.


Spiderman PS 4 Oyununun Hikaye Fragmanı Yayımlandı!

Marvel’ın ilk gündeki son paneli de –bir de Infinity War’da gördüğümüz Captain Marvel’lın iletişim aracını çıkartmışlar. Çok önemli görüyorsunuz.-  yeni çıkacak olan Spiderman PS 4 oyunu hakkındaydı. Hikayeye daha geniş bir açıdan bakmamızı sağlayan fragmanda gördük ki Silver Sable da hikayeye dahilmiş ve hikayedeki rolü de önemliymiş. Fragmanın yanında bir de yeni Spiderman kostümlerini görme şansı yakaladık.

Bu arada oyun da Iron Fist gibi 7 Eylül’de çıkacakmış. Bilmeyenlerine duyurulur.


Doctor Who’nun 11. Sezonundan ilk teaser geçtiğimiz günlerde yayımlanmıştı. San Diego Comic Con’da yeni sezona dair ilk fragman sonunda yayımlandı.

Yeni Doktor’umuzu ilk defa iş başında gördüğümüz fragmanı ben beğendim ve gördüğüm kadarıyla bir çok Doctor Who hayranı da beğenmiş. Fragman daha çok Jodie Whittaker ve “kadın” bir Doktor ile ilgili soruları ortadan kaldırmak için yayımlanmış nitelikteydi ki öyle de oldu zaten. Bu fragmanda Doktor’un yoldaşlarına dair pek bir şey görememiş olsak da diğer fragmanın da bu durumu aydınlatacağını düşünüyorum.

Fragman haricinde Comic Con’da bir de yeni Sonik Tornavida‘yı görme şansı yakaladık. Genel olarak sakin bir panel geçiren Doctor Who cepsesine  damga vurdu. İyi ki de vurdu. Bu adam olmadan Comic Con’un bir tadı çıkmıyor yahu! Panele, John BorrowmanCaptain America kostümü ve gümüş renkte simli toplu ayakkabılarla katılan John abimiz Jodie Whittaker’ın dizideki rolü ile ilgili şunları söyledi:

“Ben onun için hazırım, bence bu harika. Zamanı gelmişti… O güçlü ve diğer insanlara liderlik edecek. TARDIS’in içine karakterle birlikte girdiğimiz zaman onlara aşık oluyoruz. Doctor Who’nun olayı da bu zaten. Onunla birlikte harika yolculuklara yelken açacağız.”


The Walking Dead dizisinin yapımcısı Robert Kirkman, Andrew Lincoln’ün diziden çıktığını onaylandı.

Neredeyse iki aydır Lincoln’ün diziden çıktığına dair söylemler duyuyorduk ama resmi olarak hiçbir açıklama yapılmamıştı. Sonunda IMBD ile yaptığı röportajda Robert Kirkman sessizliğini bozu ve oyuncunun diziden ayrıldığını onayladı. Diziyi takip etmiyorum bu yüzden olaylar nasıl gelişir tam bir şey söylemek benim için zor ama hayırlısı olsun yani ne diyelim.

Bunların dışında neler oldu diye sorarsanız, oyuncuları arasında Sterling K. Brown, Olivia Munn, Keegaan Michael-Key, Thomas Jane ve Trevante Rhodes bulunan The Predator 2018 filminden yeni görseller yayınlandı.

Breaking Bad’in de onuncu yıl paneli vardı. Güzel güzel sohbet ettiler. Aaron Paul oğlu ile birlikte gelmiş bir de oğluna çok tatlı bir cosplay yapmıştı. Panelin en büyük olayı da buydu.

Siren dizisinin oyuncuları da Comic Con’daydı. Bildiğim kadarıyla paneli henüz paylaşmadılar ama ikinci sezonda neler olacağından ve birinci sezondaki birkaç sahneden bahsetmişler. Dediğim gibi panel yayımlanmadığı için ne konuştular bilemiyorum ama bol bol röportaj vermişler, onları izleyebilirsiniz.

Yeni dizi Charmed’ın ekibi de San Diego’daydı. Meraklısı var mı bilmiyorum, ben de böyle bir dizi olduğunu haberlere bakarken öğrendim. İlk bölümü geçenlerde yayımlanmış falan filan işte.

Yeni Ninja Kaplumbağalar filminin oyuncuları vardı; Mr. Mercedes, A Discovery of Witchesdizilerinin oyuncuları da etkinlikteydi ama onların paneli sakin geçti.

A Discovery of Witches, ülkemizde Pegasus Yayınları’ndan çıkan Cadıların Keşfi kitabından aynı adla uyarlanmış bir dizi. Amerika için dağıtıcı arıyorlardı, bulmuşlar. Bunu konuştular yani. Dizi sekiz bölümden oluşacak ve Sky 1 kanalında yayımlanacak. Dizinin kadrosunda benim çok bir sevdiğim Matthew Goode, I Am Number Four filminden beri takip ettiğim Teresa Palmer ve Doctor Who dizisinde canımız ciğerimiz River Song’umuza hayat vermiş olan Alex Kingston var. Bildiğim kadarıyla ne bir fragman yayımlandı ne de yayın tarihi ama yakında açıklıyoruz dediler. Bekleyip göreceğiz artık.

Mr. Mercedes ise bildiğiniz gibi Stephen King’inbizde Altın Kitaplar’dan çıkan Bill Hodges adındaki seriden uyarlanmış bir dizi. 22 Ağustos’ta ikinci sezonu başlıyor bunlar da bol bol ikinci sezondan bahsettiler. Ben henüz diziyi izlemediğim için konuştuklarının yarısını anlamadım ama seveni varsa bir baksın.

Bir de panel yapmamış fakat fragman/teaser yayınlamış yapımlar vardı. Bunlardan ilki Godzilla 2: King of the Monsters.Filmle ilgili hiçbir fikrim yok.

George R.R. Martin’in –kendsini çok bir severim. Bilisiniz ömrümüzü çürüttü- Nightflyers adlı kitabından yine aynı isimle uyarlanmış yeni Netflix dizisinin de ilk fragmanı yayımlandı. Teaserı aylar önce çıkmıştı ve o zamandan beri bir haberi gelmemişti. Şahsen ben fragmanı çok beğendim. Çıksa da izlesek moduna girdim bile. Keşke kitabı da çevrilseydi de, okuyup dizi ile karşılaştırabilseydik ama maalesef…

İlk gün başrollerinde Bruce Willis, Samuel L. Jackson ve James McAvoy beyefendilerin oynadığı Glass filminden şekilli şukullu bir teaser geldi ama sonraki günler fragman paylaştılar. Bu yüzden buna daha sonra ayrıntılı ayrıntılı değineceğim.

Bunların dışında; Better Call Saul, Impulse, Assassination Nation, Dragon Ball Super: Broly, Mayans MC ve Overlord’un da fragmanları Fear the Walking Dead dizisinin de teaserı yayımlandı.

Böylece San Diego Comic Con’un da ilk günü bitmiş oldu. Her şeyden bahsetmeye çalıştım ama muhtemelen atladıklarım vardır. İkinci gün yazısında görüşmek üzere o zaman.
Etiketler

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız