Edebiyat HABERLER

Brandon Sanderson’ın LEGION ve ALCATRAZ Serileri Raflarda!

Akılçelen Kitaplar, Brandon Sanderson’ın övgüyle bahsedilen iki serisini daha dilimize kazandırdı. Lejyon ve Alcatraz’ın ilk ciltleri raflardaki yerini aldı.

Her ne kadar Lejyon ve Alcatraz serileri genç-yetişkin türünde kabul edilse de her yaştan okuyucunun severek okuyabileceği birer fantastik kurgu serisidir. Yetişkinler için kaleme aldığı Sissoylu, Elantris ve Fırtınaışığı Arşivi serisinin yanında biraz hafif kalsa da, iyi bir macera ve fantastik hikaye okuyarak kafa dağıtmak için çok iyi birer alternatiftir.

Lejyon‘un konusu şöyle; zihinsel bir hastalığı sayesinde farklı kişiliklere bürünebilen ve her kişiliğin yeteneklerini de kullanabilen Stephen Leeds ya da insanların onu tanıdığı adıyla Lejyon’un hikayesini sonunda okuyoruz. Sanderson’ın hiçbir plan yapmadan, o an kafasına gelen bir konudan yola çıkarak yazmış, kendine has hikaye anlatma yoluyla birleştirmiş ve kısa ama heyecanı bol bir roman ortaya çıkmış.

Alcatraz‘da ise, Artemis Fowl ve Talihsiz Serüvenler dizileri gibi komedi ve fantastik macerayı bir arada sunan beş ciltlik (altıncı roman yolda) bir dizidir. Brandon Sanderson’dan, DiskDünya serisi gibi güncel olaylara göndermelerle gençleri ve yetişkinleri gülmekten kırıp geçiren bir seri gelmesi, vakti zamanında yazarın sevenleri için de bir hayli sürpriz olmuş. Fırtınaışığı Arşivi gibi ağır bir serinin yazarından böyle komik bir seri gelebilmesini Sanderson’ın yeteneği ile açıklayabiliriz sadece.

Kitabın arka kapak yazısında kitabı şöyle tanıtıyor.

Öksüz bir çocuk olan Alcatraz Smedry, on üçüncü doğum gününde beklenmedik bir hediye alır. Postayla gelen paketin içinden bir torba kum çıkmıştır ve bu kum, ebeveynlerinden kalan yegâne mirastır!

Alcatraz bunun tuhaf bir hediye değil son derece değerli bir şey olduğunu kısa zamanda öğrenecektir, zira gerçekleri gizleyip yanlış bilgiler yayarak dünyaya hâkim olmayı planlayan Kötü Kütüphaneciler, çoktan kumların peşine düşmüştür! Alcatraz onlara mani olmak zorunda ve bu zorlu mücadeleden başarıyla çıkmak için elinde tek bir silah var: Bir şeyleri bozmakla ilgili inanılmaz yeteneği!

İki seri de raflardaki yerini aldı. Sanderson severlere duyurulur!

Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Brandon Sanderson
Türü                    : Fantastik Kurgu
Çeviri                  : Deniz Evliyagil
Orijinal Adı        
: Legion #1
Yayınevi              
: Akılçelen Kitaplar
ISBN                     
: 9786052382097
Çıkış Tarihi         
: Aralık – 2017
Sayfa Sayısı        
: 88
Fiyatı                   
: 12,50 TL

SATIN AL

Sıra dışı zihinsel rahatsızlığı nedeniyle farklı farklı kişilikler geliştirebilen adam: Stephen Leeds ya da herkesin onu tanıdığı ismiyle Lejyon. Ortaya çıkardığı kişilikler, daha doğrusu halüsinasyonları pek çok alanda dudak uçuklatan yeteneklere ve bilgiye sahip olmakla kalmıyor, karşı karşıya kaldığı farklı gizemleri gün yüzüne çıkarması için Lejyon’a yardım ediyorlar. Üstelik birbirlerinden haberdarlar ve bazıları da kendisinin bir halüsinasyon olduğunu biliyor.

Stephen Leeds ve halüsinasyonları, insanlık tarihini kökten bir şekilde değiştirip günümüz toplum yapısını derinden sarsabilecek bir icadın, çok özel bir fotoğraf makinesinin ve bu makinenin mucidi Balubal Razon’un peşinde.

Kuzey Amerika’da başlayan hikâye soluksuz bir şekilde Kudüs’e uzanırken, New York Times Çok Satanlar Listesi’nin gediklilerinden Brandon Sanderson bir dizi kritik konuya değinecek ve zaman, zamanın doğası, politika ve inançlar arasındaki oynak denge gibi konularda akıl yürütmenize önayak olacak

Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Brandon Sanderson
Türü                    : Fantastik Kurgu
Çeviri                  : M. Eralp Ersoy
Orijinal Adı        
: Alcatraz Versus the Evil Librarians (Alcatraz, #1)
Yayınevi              
: Akılçelen Kitaplar
ISBN                     
: 9786059800303
Çıkış Tarihi         
: Aralık – 2017
Sayfa Sayısı        
: 220
Fiyatı                   
: 18 TL

SATIN AL

“Sanderson’ın gençler ve her zaman genç kalanlar için kaleme aldığı bu orijinal ve çılgın roman, Artemis Fowl ve Talihsiz Serüvenler Dizisi’ni anımsatıyor. İçinde barındırdığı mizah öğeleri gençleri gülmekten kırıp geçirecek ve yetişkinler de bu komik kitabın sayfaları arasında kendileri için bırakılmış zekice göndermeler bulacaklar… Şeytani bir zekânın ürünü olan son sayfayı çevirdiğinizde, kendinizi bu yetenekli yazarın kaleminden çıkan başka şeyleri okumayı isterken bulacaksınız.”
VOYA Dergisi
Öksüz bir çocuk olan Alcatraz Smedry, on üçüncü doğum gününde beklenmedik bir hediye alır. Postayla gelen paketin içinden bir torba kum çıkmıştır ve bu kum, ebeveynlerinden kalan yegâne mirastır!Alcatraz bunun tuhaf bir hediye değil son derece değerli bir şey olduğunu kısa zamanda öğrenecektir, zira gerçekleri gizleyip yanlış bilgiler yayarak dünyaya hâkim olmayı planlayan Kötü Kütüphaneciler, çoktan kumların peşine düşmüştür!Alcatraz onlara mani olmak zorunda ve bu zorlu mücadeleden başarıyla çıkmak için elinde tek bir silah var: Bir şeyleri bozmakla ilgili inanılmaz yeteneği!