Edebiyat HABERLER

Bilimkurgu Klasikleri FRANKENSTEIN ile Devam Ediyor

İthaki Bilimkurgu Klasikleri’nin 24.kitabı, İngiliz yazar Mary Shelley’nin 1818 yılında kaleme aldığı Frankenstein oldu.

Mary Shelley’nin 1816 yılında rüyasında gördüğü bir sahneden esinlendiği ve üzerinde iki sene çalıştıktan sonra 1818 yılında yayınladığı eser, bilimkurgu türünün ikinci romanı olma özelliği taşımaktadır. (ilk roman 1792 yılında yayınlanan Hollandalı yazar Arend Fokke Simonsz’un 3000 yılındaki bir dünyayı anlattığı Het toekomend jaar drie duizend adlı romanıdır. Türkçe baskısı yok.)

Frankenstein’ın bilimkurgu ve fantastik kurgu türünün ilerlemesinde çok büyük yeri vardır. Jules Verne, Asimov, Heinlein gibi üstatların ilk okuduğu ve esinlendiği bilimkurgu romanlarının başında gelmektedir. Mary Shelley’nin bu romanı yayınladığı tarihte İngiltere’de romantik edebiyat popülerdi. William Blake, Walter Scott, Robert Southey, Jane Austen gibi yazarların şiirleri ve kitapları ilah gibi görünüyordu. İşte Mary Shelley bu tarihlerde tanınmış bir yazar olmasına rağmen sessiz sedasız Frankenstein’ı yayınladı. İlk önce kimsenin dikkatini çekmedi ama sonra William Godwin gibi çok büyük yazarların eleştiri yazıları sayesinde tanındı ve kitap büyük beğeni kazandı. Sonrasında ise birçok dile çevrildi.

Hikayesi dönemine göre oldukça karanlıktır. Tıp öğrencisi Victor Frankenstein ölümsüzlüğü ve insan parçalarını kullanarak insanı yeniden yapmanın ve yaşam vermenin yollarını aramaktadır. Böylece tüm hastalıkları yok edebilecek ve üstün bir insan yaratabilecektir. Bunun için cesetlerden insan parçaları çalar ve bunları simya ve elektrik kullanarak 2,5 metre boyunda Frankenstein olarak adlandırılacak olan ucubeyi yaratır.

Mary Shelley’nin bu ölümsüz eserini dilimize kazandırdığı için İthaki Yayınları’na ve Orhan Yılmaz’a çok teşekkür ediyoruz. Her ne kadar eski beyaz kapaklı baskısının yeni kapaklı baskısı olsa da, Bilimkurgu Klasikleri serisine alınması oldukça heyecan verici.


Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Mary Shelley
Çevirmen            : Orhan Yılmaz
Türü                     : Bilimkurgu
Orijinal Adı        : Frankenstein
Yayınevi              : İthaki Yayınları
ISBN                     : 9786053752004
Çıkış Tarihi         : Eylül – 2017
Sayfa Sayısı        : 256
Fiyatı                   : 16 TL

SATIN AL

“Frankenstein, günümüz bilimkurgusunun başlangıç noktası.”
– Stephen King“Frankenstein’ın başarısı, insanlığın sonu gelmeyen korkularından biri olan tehlikeli bilgiye karşı korkuyu yeniden ortaya koymasında saklı.”
– Isaac Asimov

“Sevgi uyandıramıyorsam, korku salacağım, özellikle de sana çünkü söndürülmez bir nefret duyuyorum yaratıcıma.”
Mary Shelley yaşadığı dönem, bulunduğu çevre ve geldiği aile sebebiyle edebiyat tarihinin nevi şahsına münhasır yazarlarından biri olsa da ona ölümsüzlüğü getiren şey “yaratıcılığı”. Shelley’nin iki asır önce kaleme aldığı Frankenstein pek çoklarınca ilk bilimkurgu eseri olmasının yanı sıra gotiğin, korkunun hatta romansın bir araya geldiği gerçek bir edebiyat klasiği. Eserden daha büyük popülariteye ulaşan, kişinin kendi yaratımı tarafından yok edildiği “Frankenstein Teması” ise hem kültürümüzün önemli bir parçası hem de Shelley’nin izlerini takip eden pek çok yazarın çıkış noktası.
Doğanın sınırlarını zorlamaya kararlı olan genç bilim insanı Victor Frankenstein ceset parçalarını birleştirip uzun çalışmaları sonucunda yaratığına can verir. Başlangıçta nezaket ve iyilik dolu olan canavar, toplumun zulmünden dolayı gün geçtikçe acımasızlaşır ve onu terk eden yaratıcısından intikam almaya karar verir.
Yaratıcının, yaratımına karşı bir sorumluluğu var mı? Yoksa canavar dünyada yalnız bırakıldığı için intikam aramakta haklı mı?
Frankenstein, bilimkurgunun Aydınlanması.
Neil Gaiman’ın sunumuyla

Editor

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız