Edebiyat HABERLER

Bilimkurgu Klasikleri ANLATIŞ ile Devam Ediyor!

İthaki Bilimkurgu Klasikleri’nin 25.kitabı, bilimkurgunun usta ismi Ursula K. Le Guin’in 2000 yılında kaleme aldığı Anlatış oldu.

2001 yılında Locus ödülü kazanan “The Telling” Türkçeye Anlatış adıyla çevrildi ve raflardaki yerini aldı. Karanlığın Sol Eli ve Sürgün Gezegeni gibi bilimkurgunun kült eserlerinin de dahil olduğu Hainli Döngüsü’nün yedinci ve son kitabıdır. Aynı zamanda yazdığı son bilimkurgu romanıdır. Serinin diğer kitapları ise şunlardır: Rocannon’ın Dünyası (Metis), Sürgün Gezegeni (İthaki), Yanılsamalar Kenti (İmge), Karanlığın Sol Eli (Metis), Dünyaya Orman Denir (Metis) ve Mülksüzler (Metis)’dir. Hepsini kitabevlerinde bulabilirsiniz.

Anlatış’ta, günümüzde pek çok yerde karşımıza çıkan farklılıklar, ön yargılar ve bunların aslında çıktığımız hayat yolculuğunda birbirlerine ne kadar benzedikleri üzerine bir kitap.


Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Ursula K. Le Guin
Çevirmen            : Kemal Baran Özbek
Türü                     : Bilimkurgu
Orijinal Adı        : The Telling
Yayınevi              : İthaki Yayınları
ISBN                     : 9786053757153
Çıkış Tarihi         : Eylül – 2017
Sayfa Sayısı        : 288
Fiyatı                   : 28 TL

SATIN AL

Locus En İyi Roman Ödülü

Karanlığın Sol Eli ve Sürgün Gezegeni gibi unutulmaz kitapların dahil olduğu Hainli Döngüsü’nün özenli bir parçası olan Anlatış, 1974’te yayımlanan Mülksüzler’in ardından Le Guin’in yazdığı ilk Ekumen ve şimdilik, yazarın kaleminden çıkmış son bilimkurgu romanı.

Bu kitapta Le Guin, çoğu eserinde olduğu gibi yine ötekilik ve iletişim gibi temalara eğilerek önyargılarımıza ayna tutuyor. “Din” kavramını sorguluyor ve son derece politik bir bilimkurgu sunuyor. Yine de Le Guin, tüm bunların ötesinde edebiyatın kendisine dönüyor, çünkü bu romanın odağında birçok önemli değeri simgeleyen bir kültür, usul usul sürdürülen bir gelenek var: Hikâye anlatıcılığı.

Edebiyat ve tarihle arası iyi olan Sutty, baskıcı bir rejimin altında değerlerin nasıl kaybolduğunu, tarihin nasıl silindiğini görmek, bu rejimin ulaşamadığı noktalardaki direnişi incelemek, efsanelerde bahsedilen hikâye anlatıcılarının dünyasını keşfetmek için Aka gezegeninde bir yolculuğa çıkar. Geride bıraktığı dünya ile vardığı dünya arasındaki farklar dehşete düşürücü, benzerlikler ise düşündürücüdür.

Anlatış, dinlemek, anlamak ve inanmakla, hakikati tanımlamaya çalışmakla ilgili bir yolculuk öyküsü.

“Le Guin Anlatış’ta kurgusunu hem şairane yazıyor hem de alegorinin derinliğiyle kusursuzca birleştiriyor.”
–Jonathan Lethem