Edebiyat HABERLER

Bilimkurgu Klasikleri #28: Stanislaw Lem Efsanesi “Yenilmez” Ön Siparişte!

Bilimkurgunun usta ismi Stanislaw Lem’in “Yenilmez” romanı Bilimkurgu Klasikleri’nin 28.kitabı olarak ön siparişe açıldı!

Polonyalı yazar Stanislaw Lem’in 1964 yılında yazdığı bilimkurgu romanıdır. Türkçe olarak ilk kez 1998 yılında İletişim Yayınları etiketiyle okumuştuk sonrasındaki yıllarda baskısı tükendi ve kitap bulunmuyordu. İthaki Yayınları ‘Bilimkurgu Klasikleri’ atılımı ile birlikte ‘Yenilmez’ gibi baskısı tükenmiş kitapları bulup çıkarması sevindirici.

Kitap, bir keşif gemisi olan Condor’un kaybolmasıyla başlar. Gemiden haber alınamıyordur ve yetkililer onu bulmak için bir başka keşif gemisini peşinden Regis III adındaki gezegene yollar. Yeni ekip kayıp gemiyi bulur ama mürettebatına ne olduğunu açıklayamazlar. Sonrasında ise tüm yaşamı ve evrimsel süreci sorgulamalarına sebep olacak bir şey keşfederler(kitabı okumayanlar için spoiler olmaması için ne bulduklarını söylemiyoruz). Bu keşif ile birlikte hayatta kalmak için bir mücadeleye girişirler.

Yenilmez’in ve Stanislaw Lem’in bilimkurgu dünyası için asıl önemi literatüre kazandırdığı yeni kavramlardan geçiyor. H.G. Wells ve Jules Verne gibi yaşama, insanlığa ve evrene farklı bir yerden bakmayı ve sonrasında birçok televizyon dizisine ve yazarına ilham kaynağı olmayı başarıyor.

Bilimkurgu için çok önemli bir kitap olan Yenilmez, 10 Kasım’da raflarda olacak. Keyifli okumalar.


Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Stanislaw Lem
Türü                    : Bilimkurgu
Çeviri                  : Seda Köycü
Orijinal Adı        
: The Invincible
Yayınevi              
: İthaki Yayınları
ISBN                     
: 9786053757276
Çıkış Tarihi        
: Kasım – 2017
Sayfa Sayısı        
: 240
Fiyatı                   
: 20 TL

SATIN AL

“Yenilmez, giderek yükselen bir gerilimi seven okurları memnun edeceği kadar gizem okurlarını da etkileyecek.” -Ursula K. Le Guin

Solaris’in yazarı Stanislaw Lem’den, H. G. Wells ve Jules Verne gibi ustaların izlerini takip eden bir bilimkurgu klasiği: Yenilmez.
Bilinmeyen bir gezegene yolculuğa giden uzay gemisinin Dünya ile bağlantısı bilinmedik sebeplerden ötürü kesilir. Regis III adlı bu gezegende başta kaptan Rohan olmak üzere geminin tüm mürettebatı insanlığın en büyük ikilemlerinden biriyle yüzleşecektir: İnsan, bilgisinin sınırlarının farkına vardığında verebileceği kararlar ne kadar güvenilirdir? Mantık çerçevesinin çok ötesinde bir durumdayken bu soru üzerinden kendini bulmaya çalışan ekip, şimdiye dek anlatılmış en dehşet verici uzay yolculuklarından birinin parçası olacaktır. Yenilmez gemisinin mürettebatı bilinçli adımlar atan bir gezegenle yüzleşmek zorundadır.

Editor

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız