Edebiyat HABERLER

Bilimkurgu Klasikleri #27. Kitabı “Resimli Adam” Raflarda

Bilimkurgunun usta ismi Ray Bradbury’nin “Resimli Adam” romanı Bilimkurgu Klasikleri’nin 27.kitabı olarak tekrardan raflardaki yerini aldı.

1951 tarihli Ray Bradbury romanı Resimli Adam, yeni kapağı ile tekrardan raflardaki yerini aldı. 18 kısa öyküden oluşan roman dönemin en ses getiren bilimkurgu romanlarınlarından olmuştur. Hatta 1969 yılında, kitaptaki on sekiz öyküden üçü (The Veldt, The Long Rain ve The Last Night of the World) senaryolaştırıldı ve The Illustrated Man adıyla sinemalarda gösterime girdi. Tüm bunlara rağmen maalesef Fahrenheit 451’in gölgesinde kalmaktan kurtulamadı. Halbuki en az onun kadar muazzam bir eserdir.

Tüm vücudu dövmelerle kaplı bir adamın kendi hikayesini anlatmasıyla başlıyor kitabımız. Bir lanet sonucu yanından geçtiği insanların gelecekleri anında vücudunda bir dövme olarak beliriyor. Biz de bu dövmelerden 18 tanesinin hikayesini okuyoruz. Her öykü bir insanlık hikayesi olarak karşımıza çıkıyor. Bir nevi 1001 Gece Masalları’nı okur gibi hissettiriyor.

Bu muhteşem Ray Bradbury kitabı yeni siyah kapağı ile raflardaki yerini aldı.

Ayrıca kitabın önokumasına BURADAN ulaşabilirsiniz.


Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Ray Bradbury
Türü                    : Bilimkurgu
Çeviri                  : İlker Sönmez
Orijinal Adı        
: The Illustrated Man
Yayınevi              
: İthaki Yayınları
ISBN                     
: 9786053757245
Çıkış Tarihi        
: Ekim – 2017
Sayfa Sayısı        
: 240
Fiyatı                   
: 20 TL

SATIN AL

“Bradbury’nin öyküleri öylesine içinize işliyor ki bir daha unutamıyorsunuz.”

–Margaret Atwood

Ulusal Kitap Ödülü

Pulitzer Onur Ödülü

Ulusal Sanat Madalyası

“BU RESİMLER GELECEĞİ GÖSTERİR.”

Ray Bradbury sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biri. Bilimkurgunun “iyi edebiyat” da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar. Tüm yeteneklerini sergilediği ve çerçeve öykü formatında yazdığı Resimli Adam ise modern bireyin psikolojisine ve teknolojik ilerlemenin karanlık yanına ışık tutan eşsiz bir öykü derlemesi.

Tüm vücudu, hareket eden dövmelerle kaplı Resimli Adam bu durumundan dolayı neredeyse kırk yıldır kalıcı bir iş bulamamıştır hatta karnavallarda bile çalışamıyordur artık. Çünkü lanetli bedeninin üzerindeki dövmeler geleceği göstermektedir. Yanında belli bir süre geçiren kişinin kaderi Resimli Adam’ın bedeninde görünüverir.

Dövmeleri üzerinden hikâyeler bir bir ortaya dökülür. Bir çocuğun hayalleri kadar naif, bir bilim insanının gerçekleri kadar kuvvetli toplam on yedi öykü Resimli Adam’ın vücudunda hayat bulur.

Ölümden inançlara, nükleer savaştan ırkçılığa, dünyanın sonundan uzaydaki yalnızlığımıza kadar insanlığa dair birçok konuya değinen Bradbury, hayallerimizle hakikati karşı karşıya getirip eleştiren, düşündüren ve dehşete düşüren bir bilimkurgu klasiği ortaya çıkarıyor.