HABERLER

Bilimkurgu Klasikleri #26: Dune Tanrı İmparatoru Ön Siparişte!

Bilimkurgunun en önemli eserlerinden Dune efsanesinin dördüncü kitabı ‘Dune Tanrı İmparatoru’ Bilimkurgu Klasikleri’nin 26.kitabı olmaya hazırlanıyor.

Dünyada en çok satan bilimkurgu serilerinden olan Dune efsanesinin dördüncü kitabı Dune Tanrı İmparatoru ön siparişe açıldı. Kitabın çevirisi ilk üç kitapta olduğu gibi Dost Körpe’ye emanet edilmiş.

Kitapla ilgili büyük bir hatanın İthaki baskısında düzeltilmiş olduğunu belirterek başlayalım. Önceki baskılarında, God Emperor of Dune olan romanın ismini Dune’un İmparator Tanrısı olarak çevirerek büyük bir hata yapmışlardı. Doğrusu Dune’un Tanrı İmparatoru olmalıydı ki, İthaki bu hatayı görmüş ve düzeltmiş.

Dune Tanrı İmparatoru, bizi son kitap Dune Çocukları’ndan 3500 sene sonrasına götürüyor. Leto yüzlerce yıldır bir Tanrı gibi tüm evrene hükmediyordur ve bu sayede evren daha önce tatmadığı uzunlukta bir barışla gelişip serpilmiştir.

Kitabın konusu biraz yavan gibi görünüyor hatta pek çok kimse orijinal Dune kitaplarının en zayıf halkası olarak bu kitabı gösterir(ki bizce alakası yok). Bunun sebebi olay örgüsünün yavaş işlenmesi ve kitabın yavaş tempo ile devam edip bitmesidir. Bu kitabın asıl önemi Dune ve Leto hikayesini tamamlamasıdır. Bu yönden bakılması gerekiyor.

Kitap şu anda ön siparişte. 6 Ekim’de raflarda olacak, şimdiden keyifli okumalar.


Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Frank Herbert
Çevirmen            : Dost Körpe
Türü                     : Bilimkurgu
Orijinal Adı        : God Emperor of Dune
Yayınevi              : İthaki Yayınları
ISBN                     : 9786053757207
Çıkış Tarihi         : Ekim – 2017
Sayfa Sayısı        : 512
Fiyatı                   : 32 TL

SATIN AL

Bilimkurgu edebiyatının en mühim anlatılarından biri olan Dune efsanesi dördüncü kitap Dune Tanrı İmparatoru ile devam ediyor.

Dune Çocukları’ndaki olayların üzerinden üç bin yıldan fazla geçmiştir. Dune artık çok farklı bir gezegendir. Fakat değişmeyen bir şey var: Dune’un Tanrı İmparatoru II. Leto.

Dune adıyla bilinen Arrakis gezegeninden evreni kontrol eden Tanrı İmparator II. Leto, evrene daha önce tatmadığı uzunlukta bir barış getirmişti. Fakat son yaklaşıyordu. İnsanlığın evrimini ve geleceğini tayin edebilecek tek kişi olan Tanrı İmparator II. Leto nihai zaferine ulaşmak için çok büyük bir fedakârlıkta bulunmalıydı…

KurguSanat

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız