Edebiyat HABERLER

Bilimkurgunun Kült Eseri “DUNE” Tekrar Raflarda!

Bilimkurgu efsanesi DUNE, Dost Körpe çevirisi ve İthaki etiketi ile tekrar raflarda!

Bilim kurguyu azıcık dahi seven herkesin mutlaka okuması gereken Denizler Altında Yirmibin Fersah, Zaman Makinası, Mars Yıllıkları , Fahrenheit 451 gibi klasiklerle birlikte anılan DUNE, tekrar çeviri ve baskı ile 18 Eylül itibariyle tüm kitabevleri ve internet satıcılarında bulabilirsiniz.


Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                : Frank Herbert
Çeviri                : Dost Körpe
Yayınevi            : İthaki Yayınları
Türü                  : Bilim Kurgu
Orjinal Adı         : DUNE
Sayfa Sayısı      : 712
Çıkış Tarihi        : Eylül 2015
Fiyat                 : 35,00 TL
ISBN No            : 9786053754794

SATIN AL

“Yüzüklerin Efendisi dışında bu kitapla kıyaslanacak başka bir kitap yok.”
-Arthur C. Clarke-

“Güçlü, inandırıcı ve usta işi.”
-Robert A. Heinlein-

“Modern bilimkurgunun mihenk taşlarından biri.”
-Chicago Tribune-

En İyi Roman kategorisinde Hugo Ödülü
En İyi Roman kategorisinde Nebula Ödülü

Okurlar tarafından 20. yüzyılın en iyi bilimkurgu yapıtı seçilen Dune serisi, yepyeni kapakları ve gözden geçirilmiş çevirileriyle 50. yılında İthaki’de. 

Modern edebiyatın en epik mesih anlatılarından biri sayılan Dune, genç Paul Atreides’in hikâyesini anlatır. Atreides’in ailesi, evrendeki en önemli ve en değerli madde olan melanj ‘baharatının’ tek kaynağı olarak bilinen Arrakis gezegeninin kontrolünü kabul etmiştir. İmpatorluğun güçleri Arrakis’in kontrolü için birbirlerinin boğazına sarılırken, politika, din, ekoloji, teknoloji ve insani duyguların çok katmanlı, karmaşık etkileşiminden benzersiz bir hikâye doğacaktır.

Frank Herbert’ın yarattığı evren, yıllar boyunca milyonlarca okurun zihninde gerçekliğini kabul ettirdi ve bugün de ayakta.

İyi bir bilimkurgu ve iyi bir edebiyat yapıtı okumak isteyen herkesin yolu Dune serisinde birleşiyor… İthaki’nin yepyeni “Bilimkurgu Klasikleri” dizisi Dune efsanesiyle başlıyor… 

İthaki’nin DUNE’un yayın haklarını aldığını duyduğumuzda çok sevinmiştik ve  Bilimkurgu Klasikleri olarak tüm seriyi tekrar basmaya karar verdiler.

Serinin yayın hakları uzun süredir Kabalcı ve Sarmal Yayınları’na aitti ve hemen hemen tamamını raflarda görmek mümkündü. Ama maalesef ülkemizde bilim kurguya olan ilgisizlik yüzünden tekrar baskıları yapılamadı ve yıllardır eksik kitapları bulmakta zorlanıyorduk.

Jules Verne ve H.G. Wells gibi bilim kurgu türünde mihenk taşı olmuş yazar sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Frenk Herbert yarattığı hikaye ve dünya ile bu yazarlar arasına girmeyi sonuna kadar hak etmiştir.

Hatta Arthur C. Clarke, DUNE ve Frank Herbert “Yüzüklerin Efendisi ve Tolkien ile yaslanabilecek tek şaheser kurgu yazarı ve romanıdır.” ifadesini kullanmıştır.

Gerçekten bu kadar iyi mi?

Seri, bütünü düşünüldüğünde insan doğası; din, siyaset ve ekonomi kurumları, liderlik olgusu; erkek, kadın, cinsellik kavramlarına dair muhteşem denebilecek sosyolojik, psikolojik ve felsefi tahliller ve gözlemler içerir.

Bir bilim kurgu romanından beklenmeyecek ölçüde felsefi bir derinliğe sahiptir. Serinin tamamına yayılmış aforizmalar, eserin özenle oluşturulmuş özgün kurgusu ile birleştirildiğinde 3500’e yakın sayfası ile 6 kitaptan oluşan artık dünya çapında bir kült haline gelmiş tek bir eser ortaya çıkar.

Serinin ilk kitabı olan Çöl Gezegeni Dune 1965, son kitabı olan Dune Rahibeler Meclisi ise 1984 yılında yayımlanır.

Frank Herbert’in 1986 yılında ölümü ile üzerinde çalışılan 7. Dune kitabı tamamlanamaz. 7. Kitap oğlu Brian Herbert ve yazar Kevin J. Anderson tarafından tamamlanmıştır.

Çöl Gezegeni Dune, David Lynch tarafından 1984 yılında sinemaya da aktarılmıştır. 

Orijinal Seri
  • Çöl Gezegeni Dune (Dune, Desert Planet)
  • Dune Mesihi (Dune Messiah)
  • Dune’un Çocukları (Children of Dune)
  • Dune’un İmparator Tanrısı (God Emperor of Dune)
  • Dune’un Sapkınları (Heretics of Dune)
  • Dune Rahibeler Meclisi (Chapterhouse: Dune)
Seri, islam terminolojisine ait birçok kavramı ve bakış açısını içinde barındırması ile de dikkat çeker;

“Allah’ın emri gelir; Sakın acele etme. Yol gösteren Allah’tır; kimi yolunu şaşırır.”

“Ben de hizmetkarım… Efendim ise Rahman ve Rahim olan Allah. “Biz, onların boyunlarına halkalar geçirdik. O halkalar çenelere kadar dayanmaktadır. Bu yüzde kafaları yukarı kalkıktır. Önlerinde bir set ve arkalarında bir set çektik de onları kapattık, artık göremezler…” Eski Fremen dininde böyle yazılıydı.”

Kurgu Sanat ekibi olarak, DUNE’un yeni baskısını ile tekrar okumaya can atıyoruz. Söylediğimiz gibi bilim kurgu seven biriyseniz okuma listenizin en tepesine bu kitabı eklemeyi unutmayınız.

KurguSanat

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayınız