Edebiyat HABERLER

AY ZALİM BİR SEVGİLİDİR… Bilimkurgu Klasiklerinin 20. Kitabı Raflarda!

Bilimkurguya yön veren üç büyük yazardan biri olan Robert Heinlein’in Ay Zalim Bir Sevgilidir kitabı ile İthaki Bilimkurgu Klasikleri’nde 20. kitaba ulaştık. 

Her seferinde tekrarlıyoruz ‘İthaki Bilimkurgu Klasikleri, 2000’li yıllarda Türk bilimkurgu severler için yapılmış en güzel şey’ diye. Daha önce Metis, Baskan gibi yayınevleri bu görevi çok güzel yaptılar, bir nesil onlar sayesinde bilimkurguyu sevdi. Şimdi sıra bu görev İthaki Yayınları’nda…

10 ve 20. kitapların bir Robert Heinlein kitabı olması tesadüf mü yoksa kozmik evrenin büyük planı mı bilmiyoruz ama yayınevine ve seriye şans getirdiği kesin. Askeri bilimkurgu türünün yaratıcılarından Heinlein’in Yıldız Gemisi Askerleri’nden sonra iliklerinizi kadar işleyecek Ay Zalim Bir Sevgilidir, okuma şansına sahip olduğumuz bir başka romanı oldu.

2075 yılındayız… Ay,  sadece mahkum ve sürgünlerin gönderildiği bir ceza kolonisine dönüşmüş durumdadır. Mike adında kendi kendine bilinç kazanmış bir yapay zeka ve Mike’ın bu bilince sahip olduğunu keşfeden ve aynı zamanda ayrılıkçı hareketin lideri bilgisayar uzmanı Mannie’nin hikayesidir. Dünya hükümetinin despot yönetiminden sıkılıp kendi yollarından gitmeye karar veren Ay insanlarının hikayesidir. Bu ikili bunun gerçekleşmesi için her şeyi yapmaya kararlıdır.

En İyi Roman ödülü kategorisinde, 1966 Nebula adayı olan ve 1967 Hugo’da ödülü kucaklayan, 1983 Prometheus ödüllerinde ‘Hall of Fame’ ödülü alarak unutulmaz bilimkurgu eserleri arasına girmiş olan, Ursula K. Le Guin’in Mülksüzleri gibi siyasi göndermeler ve dönenim yönetimlerine ağır eleştirilerde bulunan, Ay Zalim Bir Sevgilidir raflardaki yerini aldı. Bilimkurgu için çok değerli olan bu eseri kitap listenize almanızı şiddetle öneriyoruz.

Künye ve Arka Kapak Yazısı

 

Yazar                   : Robert A. Heinlein
Çevirmen            : Can Çakır
Türü                     : Bilimkurgu
Orijinal Adı        : The Moon Is a Harsh Mistress
Yayınevi              : İthaki Yayınları
ISBN                     :  9786053756590
Çıkış Tarihi         : Nisan – 2017
Sayfa Sayısı        : 464
Fiyatı                   : 30 TL

SATIN AL

Robert A. Heinlein şüphesiz ki tarihin en etkili bilimkurgu yazarlarından; Isaac Asimov’un deyişiyle bilimkurguya yön veren üç büyük yazardan biriydi. Samuel R. Delany ise yazarın tür üzerindeki etkisini, “Heinlein’ın etkisinden kurtulmaya çalışanlar her seferinde gökyüzü ya da okyanus gibi engin bir şeyle uğraştıklarını fark ediyorlar,” diyerek anlatmıştı. En iyi roman dalında Hugo Ödülü’nü dört kez kazanan üstat halen bu rekoru elinde tutuyor. Hugo ve Prometheus ödüllü Ay Zalim Bir Sevgilidir ise pek çoklarınca yazarın en iyi eseri olarak kabul ediliyor.

Ay’ı Dünya’dan kontrol eden Otorite’ye karşı, yalnızca mahkûm ve sürgünlerin gönderildiği ceza kolonisine dönüşmüş Ay’daki isyanın ve devrimin öyküsü bu. Ayrılıkçı hareketin liderleri haline gelen bir bilgisayar uzmanı, karizmatik bir genç kadın ve yaşlı bir akademisyenin köleleştirilmiş insanların geleceğini değiştirme hikâyesi. Ve birbirinden farklı bu üçlüye ek olarak, kendi kendine bilinç kazanmış, mizah yolunda tüm özelliklerini devrimin nihai başarısına adamış olan süper bilgisayar Mike’ın çabası burada anlatılan.

Ay Zalim Bir Sevgilidir siyaset, insanlık, tutku, devrim, teknoloji, mizah ve insan özgürlüğüne adanmış yaşamların peşinde koşan bir başyapıt. LeGuin’in Mülksüzler’i gibi, siyasi bilimkurguda bir devrim!

“Heyecan verici, zihin açıcı, inanç zorlayıcı… Döneminde yazılan her şeyden daha iyi!” –Theodore Sturgeon

“Ay’daki devrimi ve bilinç kazanan bir robotu incelikle anlatan eşsiz bir klasik.” –Jo Walton

“Beatles müzik için ne anlama geliyorsa, Heinlein da bilimkurgu için eşdeğer öneme sahip.” –John Scalzi

“Heinlein, bilimkurgunun üç büyük novasından biri.” –Isaac Asimov