SİNEMA

Aquaman’in Son Fragmanı Üzerine Biraz Gıybet Yaptık

DC’nin 14 Aralık 2018 yılında çıkacak, kadrosunda Jason Momoa, Amber Heard, Nicole Kidman, Graham McTavish, Dolph Lundgren, ve Patrick Wilson gibi isimlerin bulunduğu Aquaman filminden son fragman sonunda geldi!

Aslında fragmanın geçtiğimiz hafta yayımlanması bekleniyordu çünkü büyük olasılıkla kasım ayının son iki haftası Avengers 4’ün yani Infinity War Part 2’nin ilk fragmanının yayımlanacak. (Eğer küçük bir not düşmem gerekirse, bu sadece ilk filmin planlamasına bakılarak yapılmış bir tahmin.) Acaba DC/ Warner Bros. bizim bilmediğimiz bir şeyler mi biliyor çünkü yayıncılar genelde bu tür denkleşmelerden kaçınırlar.

DC bize söyleyecek pek bir şey bırakmamış aslında. Fragmanı gerçekten çok beğendim. İlk iki fragmanda gördüğümüz ve CGI’ı gözümüze batan sahneler düzeltilmiş, diğer fragmanlarda genele göre biraz daha karanlık olan sahnelerin efektleri kısılmış… Her şey çok güzel olmuş yahu, çok çok çok beğendim. DC kendi içinde ne yapmış, nasıl kararlar almış, kimleri kovmuş bilemem ama işe yaramış doğrusu. Sonunda çok sevdiğim karakterler hak ettiği değeri görebilecek ve çizgi roman dünyasındaki o efsane hikayeleri de beyaz perdede görebileceğiz, umarım.

Şimdi dilerseniz fragmanı ve DC’yi övmeyi –DC ve övmek kelimelerini bir daha asla bir arada kullanamayacağımı düşündüğüm günler geçti çok şükür ay- bırakıp neler gördük, neler göremedik, Warner Bros. yine neyi yanlış yaptı ve filmde bizi nasıl bir hikaye bekliyor bunlardan bahsedelim.

Fragman çıkarmanın adabını asla öğrenememiş canımız ciğerimiz Warner Bros. yine yapacağını yapmış ve yeni fragmana, daha önce hiç görmediğimiz/varlığından dahi haberimizin olmadığı bir sürü sahne eklemiş.

Evet, bu hayranları ve filmin bekleyenlerini heyecanlandırmak için çok güzel bir yol ama sen böyle güzel güzel sahneleri seçip fragmana koyarsan filmde yeni bir şey görmemizi veya filmi izlerken ki heyecanlanma olasılığımızı düşürmüş olursun. Warner Bros. bunu hep yapıyor ve yapmayı bırakacaklarını da sanmıyorum. Bu yüzden benden size bir tavsiye, eğer çok heyecanla beklediğiniz bir film değilse sadece son fragmanı izleyin yeter. Gerçi yine önceki DC filmlerine göre Aquaman için az fragman çıkardılar, bir ilerleme var yani ama bakalım.

Aquaman filminin bu yeni fragmanı takdir edersiniz ki daha çok Arthur Curry yani Aquaman üstüneydi. Çok mantıklı değil mi?:))))) İlk iki fragman genel olarak filmin öyküsü ve filmde göreceğimiz karakterler üzerineyken bu fragmanda karakter olarak Aquaman’in daha çok öne çıktığını görüyoruz.

Aquaman; Arthur ve Mera’nın Atlantis’i Ocean Master’dan koruyabilmek için Neptune’ün kayıp üç başlı mızrağını arama macerasını ve canı sıkıldıkça taraftarlarıyla birlikte Arthur ve Mera ikilisine saldıran Black Manta’nın hikayesini anlatacak.

Fragmandaki yeni sahnelerin çoğu Aquaman’in çocukluğu ile ilgiliydi. Birinci ya da ikinci fragmanda bir akvaryum sahnesi vardı hatırlarsanız. Ben orada Aquaman’in güçlerinden haberi olduğunu hiç düşünmemiştim fakat gördük ki kendisi bundan haberdar bir şekilde büyümüş. Oturup Aquaman çizgi romanı okumamış olsam da ben, Arthur güçlerini ve geçmişini biraz daha yetişkinken öğreniyor diye biliyorum. Bakalım güçlerinin farkında olarak büyümüş bir Arthur Curry nasıl olacak. Yine çizgi romanlardan bildiğim kadarıyla kendisi insanlarla arasına mesafe koyan, biraz inatçı, biraz da çok fazla geyik muhabbeti sevmeyen bir abimiz. En azından benim okuduğum JL hikayesinde öyleydi. Dünyanın en muhteşem filmi olan Justice Leauge’de kendisini bir nevi böyle gördük ama fragmanları izledikten sonra anladık ki normalden biraz daha espritüel bir Aquaman göreceğiz. Bana uyar yani.

Ayrıca gördük ki çok bir harika olan canım Nicole Kidman yani Aquaman’imizin annesi Kraliçe Atlanta, Arthur doğduktan sonra onun yanında kalmış. Yine benim bildiğim kadarıyla çizgi romanlarda Atlanta, Arthur’u Tom Curry’e bırakıp gidiyordu ya da ölüyordu. Bu noktada karakterin ojinini biraz değiştirmeleri hoşuma gitti ama bakalım filmde daha ne gibi değişiklikler olacak.

Fragmanın başında Kraliçe Atlanta, Atlantis’den bahsederken Eski Atlantis’in çok güzel bir görüntüsünü görüyoruz. Efsanelerde olduğu gibi DC evreninde de Atlantis önceleri yüzeydeyken, Dünya’ya bir meteorun çarpması sonucu suya gömülüyor.

(Heykeldeki kalkanın sembolünü fark ettiniz mi? hehe)

Aquaman’in kardeşi Kral Orm’u –aka Ocean Master- ilk defa ikonik zırhı ile gördük. Zırhın pek hayranı olamadım ama zırha garip bir açıyla baktığımızdan bunun doğal olduğunu düşünüyor ve arkadaki bıçakların film ile olan bağını çözmeye çalışıyorum. Acaba ne ola ki?

Aquaman fragmanında gördüğümüz bir diğer olay ise canım Nicole Kidman tarafından canlandırılan Kraliçe Atlanta’nın neon mavi zırhlı Atlantisliler ile savaşması. Merak ediyorum acaba o pespaye zırhlarla kimseye görünmeden o eve nasıl girmişler? Cadılar Bayramı zamanı falan gittiler ziyarete herhalde. Neyse, spekülasyonlara göre Kraliçe Atlanta, neon Atlantislilerle olan bu savaşı kaybediyor ve ya ölüyor ya da tutuklanıp Atlantis’e götürülüyor. İzleyip göreceğiz o kısmını.

(Şu karakterlerin annesi babası ölmese olmuyor yani :(()

Ayrıca fragmanda hem Ocean Master ile yapacakları büyük savaştan kısa bir bölümü hem de Black Manta (hem karada hem de Atlantiste olanı) savaştıkları sahnelerden ikisini görüyoruz.

Uzun lafın kısası bendeniz filmi çok merak ediyor ve vizyon tarihine kalan günleri sayıyorum. Umuyorum ki bu sefer iyi bir DC işi izleyeceğiz ve umuyorum ki DC bundan böyle Batman v Superman, Adalet Birliği ve WW gibi filmler yapmayacak.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız