Edebiyat

Andy Weir’ın Yeni Romanı “ARTEMİS” Raflarda!

Tüm dünyada satış rekorları kırmış Marslı romanının yazarı Andy Weir’ın uzun süredir beklenen yeni romanı Artemis raflardaki yerini almaya başladı. 

2014 yılında basıldığında, başta New York Times Bestseller listesi olmak üzere tüm dünyada satış rekorları kırmış, 2015 yılında ise baş rolünde Matt Damon, yönetmen koltuğunda Ridley Scott olduğu filme uyarlamış “Marslı” kitabının yazarı Andy Weir’ın yeni bilimkurgu romanı “Artemis” raflardaki yerini alıyor.

Marslı kitabındaki bilimsel gerçekçiliğe dayalı anlatım tarzıyla tüm dünyanın ilgisini çeken yazar, aynı şeyi yeni kitabında da sürdürdüğünü anlatıyor. “Marslı’da, bir insan Mars’ta tek başına kalırsa ne olur sorusunun cevabı için Mars konulu dersime çalışmıştım, Artemis’te ise aynı şeyi Ay için yaptım.” diyor. Anladığımız kadarıyla Marslı’daki tarzını burada da devam ettirmiş.

Artemis, Ay’daki kolonide doğmuş büyümüş bir Jasmine “Jazz” Bashara adındaki bir karakter üzerine yoğunlaşıyor. Yunan mitolojisinde Artemis, ay tanrıçasıdır. Jasmine “Jazz” Bashara’da Ay’ın tanrıçası mı olacak (mecazi olarak) bilemiyoruz.

Kitap aynı zamanda filme de uyarlanıyor. Henüz sadece yönetmenleri belli olan (Phil Lord, Christopher Miller ikilisi yapacak) film hakkında detaylar geldikçe sizlerle paylaşacağız.

Kitabın bir parçasını BURADAN okuyabilirsiniz.

Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Andy Weir
Türü                    : Bilimkurgu
Çeviri                  : Emre Aygün
Orijinal Adı        
: Artemis
Yayınevi              
: İthaki Yayınları
ISBN                     
: 9786053757764
Çıkış Tarihi         
: Şubat – 2018
Sayfa Sayısı        
: 368
Fiyatı                   
: 28 TL

SATIN AL

Goodreads okurlarına göre 2017’nin en iyi bilimkurgu romanı.

Son yılların en iyi bilimkurgu romanlarından biri olanMarslı’nın yazarı Andy Weir’dan yepyeni, soluk soluğa bir kitap!

Artemis… Ay’daki tek şehir. Eğer çok zengin değilsen ya da bir turist olarak ziyaret etmiyorsan Ay ve Artemis, tabiri caizse “zalim bir sevgilidir”. Haliyle hayatta kalmak için ufak tefek kaçakçılıklar yapmak pek de beklenmedik bir şey değil. Özellikle de çok borcun varsa ve alın terin bu borçları kapamaya yetmiyorsa.

Ek iş olarak kaçakçılık yapan Jazz’in hayatı da karşısına reddedemeyeceği bir teklif çıkınca tamamen değişir. Küçük bir kaçakçı olarak kalkıştığı bu büyük sabotaj boyunu aşacak ve beklediğinin de ötesinde Jazz , tüm Artemis’in kontrolünü ele geçirmeyi ilgilendiren bir komplonun ortasında bulacaktır kendini. Bundan sonra alması gereken risk, işe ilk girdiği zamankinden çok daha büyüktür.

Andy Weir, Marslı ‘da gösterdiği mühendislik, bilim ve teknoloji bilgisini Artemis ‘te de sergileyip yine fazlasıyla gerçekçi bir gelecek öngörüyor.

“ Marslı ‘dan sonra isteyebileceğiniz her şey bu kitapta: zeki ce , eğlenceli, a drenalini yüksek, elinizden düşüremeyeceğiniz bir öykü.”

– Ernest Cline, Başlat ‘ın yazarı.

“Weir imkânsızı başardı – Ay’daki bir şehirde geçen bilimkurgu noir romanıyla Marslı ‘yı solladı. Bu hayattan daha ne isteyebilirsiniz ki? Gidip okuyun şu kitabı.”

– Blake Crouch, Karanlık Madde ‘nin yazarı.

“Heyecan verici, keskin zekâlı, adrenalin dolu bir macera… senenin en iyi bilimkurgu romanlarından biri.”

– Booklist (starred review)

Editor

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız