Edebiyat HABERLER

80’lerden Gelen Klasik Bir Korku Hikayesi

80’lerin klasik korku filmlerini ve kitaplarını sevenlerin hoşuna gidecek En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini kitabı raflardaki yerini aldı.

Nightmare On Elm Street, Chucky, The Evil Dead, Friday the 13th, Exorcist gibi 80’lerin klasik korku hikayeleri bir dönemin gençliği için gerçekten kabus gibiydi. Çok fazla televizyon kanalı olmadığı dönemlerde fazla seçeneğin olmadığı için mecburen o anda ne yayınlanıyorsa onu izliyordun ve bu korku temaları o dönem çocukların ve gençlerin rüyalarına girecek kadar gerçek geliyordu. Grady Hendrix’in kaleme aldığı En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini, bu korku temasını tekrardan ve güzel bir şekilde işlemiş çok az sayıdaki romandan birisi olarak klasik korku severlerin hoşuna gideceğini tahmin ediyoruz.

Kitabı merak ediyorsanız bir kısmını BURADAN okuyabilirsiniz.


Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Grady Hendrix
Türü                    : Korku
Çeviri                  : Barış Tanyeri
Orijinal Adı        
: My Best Friend’s Exorcism
Yayınevi              
: İthaki Yayınları
ISBN                     
: 9786053757481
Çıkış Tarihi        
: Aralık – 2017
Sayfa Sayısı        
: 352
Fiyatı                   
: 28 TL

SATIN AL

80’ler müzikleri ve sineması, dostluk ve şeytan tarafından ele geçirilme üzerine kalpleri ısıtan bir korku romanı.

Yıllardan 1988… Lise ikinci sınıf öğrencisi olan Abby ve Gretchen çocukluklarından beri çok yakın arkadaşlardı. Ters giden bir yüzme macerasından sonra Gretchen oldukça… farklı davranmaya başladı. Aksi ve sinirli bir insandı artık. Bulunduğu her yerde tuhaf olaylar peşinden geliyordu.

Bu sıradışı durumu araştırmaya başlayan Abby ürkütücü sonuçlarla karşılaşacaktı. İki kızın hikâyesi dehşet verici bir noktaya geldiğinde, kaderlerini şu soru belirleyecekti: Dostlukları, Şeytan’ı alt edecek kadar güçlü mü?

The Exorcist ve Heathers gibi klasiklerin yanı sıra Stranger Things ve Welcome to Night Vale gibi popüler kültlerle de dirsek temasında bulunan En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini, gençlik sıkıntılarını, tarifsiz korkuları, E.T.’yi ve 80’ler nostaljisini tüyler ürperten bir doğaüstü gerilime dönüştürüyor.

“80’lerin popüler kültürüne göndermelerle dolu bu karanlık ve mizahi korku öyküsü, okurların yeni favorisi olacak.”

–Booklist, starred review

“Stranger Things’i sevdiyseniz ve 80’ler nostaljisi arıyorsanız bu kitap tam size göre. Okurlara Black Mirror’ın ‘San Junipero’ bölümünü de hatırlatacak.”

–Kirkus

“Satir, nostalji, kara komedi ve… şeytanlara ilgi duyanlar bu kitabı kesinlikle okumalı.”

–BookPage

“Bu kitabı yazmak büyük bir başarı. Şeytan çıkarma temalı korku öyküsü gibi ilerlese de daha fazlasını hissettiriyor ve büyümenin o hüznü, heyecanı ve eğlencesini çok iyi yansıtıyor.”

–Austin Grossman