Edebiyat HABERLER

Yevgeni Zamyatin “Elektrik” Çıktı!

Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya (Brave New World) ile George Orwell’ın 1984 isimli romanlarına esin kaynağı olan “Biz” romanının yazarı, rus Yevgeni Zamyatin’in toplu öykülerinden oluşan “Elektrik” Büyülüdağ Yayınlarından çıktı.

İletişim Yayınları’nın 90’larda bastığı Zamyatin kitaplarını bulmak neredeyse imkansızdır.

Zemyatin’in 5 öykü kitabını yayımladıktan bir süre sonra tekrar baskılarını yapılmadı ve ustanın kitaplarından uzun süre mahrum kaldık.

Distopyanın büyükbüyük babası kabul edilen bu adamın bütün eserleri çevrilmeyi hak ediyor. Sadece Biz, defalarca tekrar baskı yaptı. Hatta en son Zeplin Kitaplar etiketiyle tekrar raflardaki yerini aldı.

Bu yüzden Türk okuyucusu, Zamyatin’i en iyi”Biz” ile tanır ama kendisi aslında çok iyi bir öykü yazarıdır. Bilinen atmışa yakın öyküsü vardır.

Büyülüdağ, kitaba da ismini veren Elektrik öyküsü de dahil olmak üzere 7 tanesini bizlerle buluşturuyor.

İşte kitap daki 7 öykü; Taşkın, Mağara, Elektrik, Leonid Andreyev, Üç Gün, Kuzey, Derinlikler. “Biz” okuyanlar bu 7 öyküye bayılacak, muhakkak okumanızı tavsiye ediyoruz.

 Şimdiden lezzetli okumalar…   


 Künye bilgileri ve arka kapak yazısı

Yazar               : Yevgeni Zamyatin
Çeviri               : Mehmet Fehmi İmre
Yayınevi          : Büyülüdağ Yayınları
Türü                 : Derleme
Sayfa Sayısı    : 179 Sayfa
Çıkış Tarihi      : Mayıs /2015
Fiyat                : 11,00 TL
ISBN No          : 9786058510883

SATIN AL

Bu dünyada yazılmış ilk anti-ütopik romanın yazarından tadına doyulmaz öyküler…

İlk okumanızdan sonra, bir kez daha okumak isteyeceksiniz. İkinci okumanızda farkedeceğiniz ayrıntılar kesinlikle hoşunuza gidecek; çünkü bu ünlü yazarın anlaşılmaya değer olan, dünyayı algılama biçimi, sizi zenginleştirecek.

Ölümünden ellibir yıl sonra ilk kez kendi ülkesinde ve anadilinde yayımlanan bu öyküler; yazarın kendisinden sonra gelecek olan yazarlara, verdiği yazarlık derslerinin önemli bir bölümünü oluşturur…
-Mehmet Fehmi İmre-

“Yapısının sağlamlığı, hikâyenin titizlikle ele alınışı ve içerdiği yüksek gerilim nedeniyle Taşkın, Zamyatin’in sanatını özel bir şekilde ortaya koyan bir eserdir.”
-Barbara Nasaroff-


Yazar Hakkında

Editor

1 Yorum

Yorum yapmak için tıkla

  • Tamamen deli saçması bir kitap bence. Hiçbir konu anlatımı alıcı ve akıcı değil. Sadece bitmesi için okuduğum ve acaba dediğim için ilgilendiğim bir kitaptan öteye gitmedi.