EDEBİYAT HABERLER

Diskdünya Devam Ediyor… Serisinin 9. Kitabı ‘ERIC’ Raflarda!

Yakın geçmişte aramızdan ayrılan Terry Pratchett'in dünya çapında 85 milyondan fazla satmış, 41 kitaplık DiskDünya serisi  9. kitap ERIC ile kaldığı yerden devam ediyor.

Bu kitapla birlikte Rincewind‘in maceralarına geri dönüyoruz. Dostumuz Rincewind biz görmeyeli aynı, başı her zamanki gibi belada ve akıl almaz şansı sayesinde bu beladan kaçmaya çalışıyor. ama bu sefer pek başarılı olamıyor ya da oluyor mu? Kaçma işini o kadar abartıyor ki en güçlü büyücüler bile onu düştüğü yerden kurtaramıyor. Onu tek kurtarabilecek kişi ise büyü aleminin tek iblisoloğu Eric. Ama Eric bu işte o kadar kötü ki.

Kitabın çevirisi diğer kitaplar gibi Niran Elçi’e emanet, onun tertemiz Türkçesi ve Delidolu’nun şahane baskısıyla, DiskDünya yeniden yayınlanmaya başladı ve şu ana kadar diğer alt seriler ile birlikte toplamda on üç kitap yayınladı.

Kitabın tanıtım metnine ve konusuna bir göz atalım;

Dostumuz Rincewind’in yetenekleri arasında en öne çıkanı, kaçma yeteneği. Hatta bu işi bilim seviyesine kadar yükseltmiş durumda. Onun için önemli olan kaçmak. Rincewind kaçadursun, onu kaçtığı yerden alıp getirecek bir Eric var artık. Eric Thursley, ya da namı-ı diğer Faust. DiskDünya’nın ilk ve tek iblisoloğu. Evet, yanlış duymadınız koskoca âlemin tek iblisoloğu ve maalesef en kötüsü…

Eric’in hayattan üç büyük dileği var: Ölümsüzlüğe ulaşmak, dünyaya hükmetmek ve gelmiş geçmiş en güzel kadının biricik sevgilisi olmak. Eh, sıradan gibi görünse de pek de küçümsenecek istekler değil aslında… Peki ya daha da kötüsünün yaşanacağını, kâinatın en kötü iblisoloğunun, dünyanın en beceriksiz sihirbazı ile bir araya geleceğini söylesek? İşte o zaman DiskDünya’nın başına gelecek şeyler dudağınızı bile uçuklatabilir!..

Terry Pratchett, mizahın ve ironinin dozunu iyice yükselttiği Eric’te, okurlarını, zamanda ve mekânda akıl almaz yolculuklara sürüklüyor.

DiskDünya serisi, hayal gücünün sınırlarını zorlayan kurgusunun yanı sıra kuantum fiziğinden sanayi devrimine, popüler kültür klişelerinden edebiyat ve sinema klasiklerine uzanan değişik kültür unsurlarına saygı duruşunda bulunarak gerçek dünyadaki pek çok konuyla dalga geçmesini bilen göz kamaştırıcı bir edebiyat harikası…

Keyifli okumalar.


Yazar                   : Terry Pratchett
Çevirmen            : Niran Elçi
Türü                     : Fantastik Kurgu
Orijinal Adı        : Eric
Yayınevi              : Delidolu Yayınları
ISBN                     : 9786055060824
Çıkış Tarihi         : Şubat – 2017
Sayfa Sayısı        : 144
Fiyatı                   : 18 TL

SATIN AL

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayınız